اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه شکار ممنوع طارم سفلی
استان:
قزوین
شهرستان:
قزوین

معرفی نامه

منطقه شکار ممنوع طارم سفلی در شمال شرقی شهرستان قزوین و در مجاورت منطقه الموت در استان قزوین قرار دارد. طارم سفلی در 90 کیلومتری شمال غرب قزوین واقع شده است. طارم سفلی از شمال ، شمال شرق و شمال غرب به دیلمان ، ازغرب به زنجان ، از جنوب شرق و شرق به قزوین و از جنوب و جنوب غرب به تاکستان محدود می‌شود. این بخش به دلیل هم مرز بودن با استان گیلان دارای آب و هوای بسیار فرح بخش است .

مهم‌ترین ییلاقات این منطقه عبارت اند از ییلاق فردوس و ییلاق شامه دشت سیردان .منطقه شکار ممنوع طارم سفلی و الموت در مجموع 97000 هزار هکتار وسعت دارند.این منطقه کوهستانی در شمال غربی استان قزوین و همجوار با استان‌های گیلان و زنجان قرار دارد. مهم‌ترین مسیر دستیابی به این منطقه جاده لوشان– سیردان است.

متوسط بارندگی سالانه در این منطقه 250 میلی‌متر و دمای متوسط سالانه آن حدود 15 تا 20 درجه سانتیگراد و رطوبت هوای آن بین 55 تا 65 درصد متغیر است. حداقل ارتفاع این منطقه 1300 متر و حداکثر ارتفاع آن 2800 متر از سطح دریا است. پوشش گیاهیپوشش گیاهی منطقه اغلب از خانواده گرامینه و بقولات (انواع گون، خارشتر و اسپرس) است. وجود درختان کهنسال با قدمت 900 سال مانند «سیردان»، از جمله ویژگی‌های طبیعی این منطقه محسوب می‌شود.

حیات وحش و تنوع جانوری در دره‌ها و ارتفاعات این منطقه به لحاظ زیباشناسی، تحقیقاتی و آموزشی بسیار حائز اهمیت است. حیات وحشوضعیت ناهمواری‌ها و منابع آبی منطقه طارم‌سفلی به گونه ای است که زیستگاه مناسبی برای کل و بز ، عقاب ، هما، کبک، تیهو و کبوتر چاهی است. همچنین این منطقه مامن و زیستگاه فوق العاده مناسبی برای پلنگ ایرانی است که گونه ای نادر و در حال انقراض است. دره‌های عمیق و زیبای کلج سنگان سنگور، قوشچی و .

.. و نیز ارتفاعات شاما دشت دارای چشمه‌های متعدد است که مورد استفاده حیات وحش منطقه است. این منطقه دارای طبیعتی کوهستانی ، سر سبز و بکر است.

با توجه به تجهیز واحدهای محیط بانی استان به دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست استان در منطقه طارم سفلی در اوایل مرداد سال 1391 موفق به تهیه یک فیلم کوتاه از حضور این گونه در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع طارم سفلی شدند.منبع :www.doe.irhttp://www.

iew.ir/.