اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستا و آبشار ماهین
استان:
قزوین
شهرستان:
قزوین

معرفی نامه

ماهین، روستایی از توابع بخش طارم سفلی شهرستان قزوین در استان قزوین ایران است.این روستا در دهستان چوقور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۳۳ نفر (۷۷خانوار) بوده‌است.روستای ماهین یا قریه ماهین و یا ماهین چوقور، دره سرسبز و خرمی است از بخش طارم سفلی بین قزوین و زنجان. طارم به معنی گنبد وارونه است و روستاهای اطراف ماهین در میان کوه‌های بلند سلسله جبال البرز همانند طارم یا کاسه معکوس است.

از جمله جاذبه‌های این روستا آبشار بلند و زیبای ماهین می‌باشد.آبشار ماهین یا دربند در استان قزوین واقع است. این آبشار در شمال روستای ماهین از توابع بخش طارم سفلی قرار گرفته است. آبشار ماهین معروف به آبشار دربند یکی از این شگفتی‌های منطقه طارم سفلی در استان قزوین است.

ارتفاع آبشار در حدود 30 متر است و از میان صخره‌های عظیم به پایین میریزد. این آبشار از طریق جاده ارتباطی لوشان به سیردان و سپس جاده خاکی ارتباطی روستایی به شولومه، چوبه، دیزجین، مقانک و سپس ماهین امکانپذیر است.برای رسیدن به این روستا ابتدا باید آزاد راه قزوین زنجان را در پیش گرفته و 30 کیلومتر مانده به زنجان در حوالی سلطانیه وارد یک راه فرعی می‌شویم.روستای کاکا آباد را پشت سر گذاشته کمی مانده به روستای آق زوج و کنگه به سمت جاده خاکی رفته و با عبور از کوه‌ها و دره هایی که از رشته کوههای قافلان کوه می‌باشند .

..مشاهده کامل متن به روستای ماهین می‌رسیم.روستای ماهین در منتهای الیه شمال غربی استان قزوین قرار دارد.

این روستا از روستای بخش سیردان است که تا مرکز استان 180 کیلومتر فاصله دارد.مردم این روستا به شغل شریف دامداری و دامپروری و کشاورزی مشغول بوده و محصول زراعی این استان شامل لوبیا چیتی،گندم،جو،یونجه،عدس و سیب زمینی می‌باشد.از جمله مناظر طبیعی و دینی این روستا می‌توان به چشمه آب معدنی سرد،چشمه لله بولاغی و شکارگاه سید داشی می‌باشد که گله گوزن و آهو و میش در آن یافت می‌شود.این روستا درای 110 خانوار ثابت و و در تابستان و بهار دارای 200 خانوار متغیر می‌باشد.

توجه به شواهد تاریخی، منطقه طارم یکی از حوزه‌های تمدنی سرزمین کهن قزوین است که با توجه به اتفاقات تاریخی و آثاری که با قدمت دیرینه در آن وجود دارد، بسیار حایز اهمیت و توجه می‌باشد. طارم سفلی جزو مناطق مستعد با پتانسیل‌های بالقوه در بخش کشاورزی و دامداری می‌باشد که شرایط متفاوت پوشش گیاهی و درختان کهنسال، جنگل‌های منحصر به فرد با تاریخی کهن، این منطقه را به یکی از مناطق نمونه گردشگری استان قزوین تبدیل کرده است. منطقه طارم سفلی یکی از حوزه‌های تمدنی سرزمین کهن قزوین به شمار می‌آید که در پیش از اسلام محل استقرار دیلمیان بوده و از سده دوم هجری نیز به عنوان تختگاه "جستانیان" و "کنگریان" (آل مسافر) در رویارویی با خلفای عباسی شناخته شده است. باغ‌های در هم تنیده زیتون، چشمه‌های معدنی فراوان، غار و آبشار ماهین، قلعه‌های شمیران، فردوس، امرا، و قلاع اوغلان قزقلعه، نارین قلعه، کلیسای آلتین کش، چنارها و سروهای کهن، جنگل زیبای شامدشت از جمله جاذبه‌های گردشگری آن بخش به شمار می‌رود.

طارم سفلی در 90 کیلومتری شمال غرب قزوین واقع شده است.منبع :http://qazvin.irib.ir/www.

qazvin.ir.