اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار ورچور
استان:
قزوین
شهرستان:
قزوین

معرفی نامه

این آبشار در فاصله‌ی 6 کیلومتری شرق روستای رزجرد قرار دارد و ارتفاع آن حدوداً 30 متر است. و در ماه اردیبهشت به علت پر آبی و سر سبزی دره آن که دارای صخره‌های عظیم و درختان بید، ون و ...

است، جاذبه خاصی دارد. این آبشار به علت دوری از راه‌های اصلی، بیشتر پذیرای کوهنوردان است. بیشترین دبی آن مربوط به اوایل سال بوده و اردیبهشت بهترین زمان برای سفر به این منطقه است. برای رسیدن به این آبشار باید از میدان مینودر (غریب کش) قزوین به سمت الومت حرکت کرد و پس از طی مسافتی 21 کیلومتری به روستای رزجرد رسید و از این پس ضمن جدا شدن از جاده اصلی (الموت) و طی راه خاکی به مدت 1 ساعت به آبشار رسید.

نام این روستا در زبان محلی ززی‌یَرد (Zeziyard) نامیده می‌شود. نام این روستا در ابتدا یزدگرد بوده اما پس از ورود اسلام به ایران و معرب شدن نام آن به یزدجرد تغییر یافت و پس از گذشت زمان به رزگرد تغییر نام یافت و پس از آن نام فعلی آن که رزجرد می‌باشد جای خود را ثابت کرد. این روستا در فاصله ۲۱ کیلومتری شمال شرقی شهر قزوین و در مسیر جاده الموت واقع شده‌است و به دلیل داشتن آب و هوای مناسب، باغچه سراهای تفریحی و کوهستانی بودن پذیرای اهالی قزوین به ویژه در تعطیلات است. گردشگران و بازدیدکنندگان قلعه الموت و دریاچه اوان نیز از این روستا می‌گذرند.

جاذبه‌های گردشگری روستا :دژهاقلعه سنگرود: این قلعه در زبان محلی به «قاله سنگه رو» (Ghala Sanga Rou) معروف است.قلعه: دیوارهای قدیمی این قلعه که از خشت و ساروج درست شده اند هنوز پابرجا هستند و احتمالاً یکی از برج‌های دیده بانی فرقه اسماعیلیه (حسن صباح) می‌‌باشد.اماکن مذهبیامامزاده محمد از نوادگان امام حسن مجتبیامامزاده ابراهیمامامزاده ابراهیممناطق دیدنیآبشار ورچر (Varchor)باغچه‌سراهای باباشفیع، غزل، رسپینا، پردیس، بیشه و ..

.کوه یخبند (البته در بین اهالی قزوین به «شجاع الدین» معروف است)هفت چشمهچشمه اولی کرو (OliKarou)منبع :http://fa.wikipedia.org/.