اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای وشنوه
استان:
قم
شهرستان:
قم

معرفی نامه

روستای وشنوه که از یکی از مکان‌های ییلاقی و خوش آب و هوای دیارکهک قم میباشد، از شمال به کوه قلعه دژ و از شمال غربی به کوه بخاره محدود می‌شود. به گفته اهالی نام وشنوه را از ایزد هندوها " ویشنو " گرفته است ، اطراف این روستا ، روستای دیگری وجود دارد ، به نام بید هند شاید در گذشته‌ها مهاجران هندو در این مکان سکونت داشته اند و نام و نشان کشور و خدایانشان را بر روی این مکان‌ها گذاشته اند.لازم به توضیح است ویشنو دومین ایزد از ایزدان سه‌گانه هندو و جنبه نفوذگر و حفاظت‌گر خداوند است. نام این ایزد مذکر در نوشته‌های روحانی آئین هندو همچون یجورودا، ریگ‌ودا و باگاوادگیتا آمده‌است.

واژه ویشنو از فعل «ویش» به معنی چیرگی و نفوذ داشتن است. در ریگ ودا، ویشنو از ایزدان تراز اول نیست، بلکه نماد نیروی آفتاب است که در سه گام از هفت ناحیه جهان می‌گذرد و کلیّه اشیاء را با گرد نور خویش احاطه می‌کند. برخی از مفسران ریگ‌ودا این سه گام را به مظاهر سه‌گانه نور که آتش و برق و خورشید باشد، تعبیر کرده‌اند. بعضی دیگر آن را سه وضع خورشید، یعنی موقع طلوع، هنگام ظهر و وقت غروب دانسته‌اند.

این ایزد بنا به باور هندوان در دوران‌های مختلف به صورت مظاهر مختلف آشکار می‌گردد و تاکنون در ۱۰ پیکر گوناگون نمود یافته است. ویشنو امروزه نیز پرستش می‌شود ویکی از کیش‌های دین هندو که ویشنو را تمرکز پرستش خود قرار داده ویشنوپرستی ...

مشاهده کامل متن نام دارد. مهابهاراتا هزار نام و لقب برای ویشنو برشمرده‌است. این روستا در محدوده کوهستانی استان قم استقرار یافته و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است. رودخانه فصلی وشنوه در میان روستا جریان دارد.

روستای وشنوه به زبان پارسی سخن می‌گویند مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.روستای وشنوه دارای قدمت و سابقه تاریخی طولانی است. برخی از بناهای آن مانند امامزاده هادی از دوره صفویه به یادگار مانده است. درآمد اکثر مردم این روستا از فعالیت‌های زراعی و دامداری تامین می‌شود.

مشاغل خدماتی و تولید محصولات صنایع دستی نیز در روستا رواج دارد. روستای کوهستانی و زیبای وشنوه به دلیل موقعیت طبیعی و اقلیم ییلاقی، مناظر جذاب و زیبایی دارد. چشم انداز ارتفاعات اطراف و باغ‌های میوه آن به خصوص در فصول بهار، تابستان و پاییز جلوه ای زیبا و دلنشین دارد و هر بیننده ای را مجذوب می‌کند.شرایط مساعد آب و خاک و کوشش دهقانان ، باغداری در روستا رونق بخشیده است و انواع میوه‌ها مانند فندق ، گردو ، بادام ، و آلو در آن به عمل می‌آید.

روستای زیبا و ییلاقی وشنوه در ناحیه کوهستان استقرار یافته ، بافت مسکونی متراکمی دارد. قسمتی از کالبد روستا که در شیب تند قرار گرفته ، معماری پلکانی دارد، " بام یکـــ خانه ، حیاط خانه دیگری است . در کوچه‌های پیچ در پیچ روستا نهرهای آب جریان دارد که اطراف آن‌ها درختان بلندی فرا گرفته اند.اکثر خانه‌های روستا در یک طبقه با سقف مسطح ساخته شده و از چوب و اندود کاهگل پوشیده شده است.

ارتفاعات زیبای الوند در 10 کیلومتری روستای وشنوه واقع شده است. این کوه مناظر و چشم اندازهای طبیعی و زیبایی دارد. قله آن در زمستان پوشیده از برف است و جلوه ای شگفت انگیز می‌یابد. این کوه، مکان مناسبی برای علاقمندان به طبیعت گردی و کوهنوردی است.

غار وشنوه یکی از جاذبه‌های طبیعی و شگفت انگیز روستای وشنوه است. این غار در 6 کیلومتری روستا و در کوهستان اردهال قرار دارد. در این کوهستان چهار غار با چاله غار وجود دارد ، در داخل یکی از آنها منبع آب فراوانی وجود دارد. این آب از شکاف کوه سرازیر می‌شود و گاهی نیز به صورت چشمه فوران می‌کند.

امامزاده هادی: یکی از بناهایی آرامگاهی مهم روستای وشنوه است. این بنا از آثار دوره صفویه است و در داخل بنا نقاشی‌های بسیار زیبایی بر سقف و دیواره‌ها کشیده شده که متاسفانه روی این نقاشی‌های کهن یادگارهای بسیاری نوشته شده است.مراسم آئینی سردرختی:در اوایل بهار برای این که درختان باغ‌ها از گزند سرما در امان بمانند، این رسم به اجرا در می‌آید. دراین مراسم با هزینه مردم، گاوی خریداری می‌شود ، سپس دستمال سبز رنگی به دور گردن گاو بسته و در روستا گردانده می‌شود و در پایان گاو را در امامزاده هادی قربانی می‌کنند و از گوشت آن حلیم می‌پزند و در بین مردمان پخش می‌کنند.

دره‌های اطراف روستای وشنوه از درختان کهنسال گردو و بادام پشیده شده است. این دره‌های زیبا در فصل زمستان از برف پوشیده می‌شوند و در بهار و تابستان نیز بسیار سرسبز و زیبا جلوه می‌کنند.پوشش گیاهی روستا، شامل انواع گیاهان دارویی از قبیل گل گاوزبان، شیرین بیان، گل ختمی، شاتره، خاکشیر، کاسنی و گون است. جانوران و پرندگان روستا شامل شغال، گرگ، روباه، خرگوش، کبک و تیهو است.

در دره‌ها چشمه‌ها و رودخانه‌های پرآبی جریان می‌یابند و مناظر بسیار تماشایی و فضای مناسبی برای گذران اوقات فراغت پدید می‌آورند. مظهر قنات روستا نیز بسیار جالب توجه است.مهم‌ترین صنایع دستی روستای وشنوه تولید انواع قالی و قالیچه‌های دستبافت در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع است. سوغاتی‌های محلی این روستا، شامل انواع خشکبار، گردو، بادام و فندق می‌باشد.

منبع :http://www.yjc.ir/www.irancaves.

comhttp://veshnaveh.parsiblog.com/.