اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد خضر نبی
استان:
قم
شهرستان:
قم

معرفی نامه

این کوه در فاصله شش کیلومتری مرګز قم، به سمت جنوب و در کنار شهرک ایثار واقع شده است که از فرازآن تمام شهر قم دیده می‌شود. بر قله این کوه در سه هزار سال پیش غاری وجود داشت که امروز به مسجد کوچکی تبدیل شده‌است و ګفته می‌شود که در زمان قدیم این مسجد محل زیارت حضرت خضر نبی بوده است. سالها پیش قبل از اینکه هنوز شهر قم آنقدر بزرګ نشده بوده این کوه محل نیایش عارفان محسوب می‌شد. مسجد مقدس جمکران نیز در نزدیکی این کوه قرار گرفته، امروزه نیز شهرداری قم مسیر زائران مسجد مقدس جمکران را طوری طراحی کرده که از دامنه این کوه عبور می‌کند و زائران می‌توانند با خیال آسوده این مکان را هم زیارت کنند.

کوه خضر نبی از نظر تفریحی نیز مورد توجه اهالی قم و مسافران و گردش گران یه شمار می‌آید و در روزهای تعطیل پدیرای خیل عظیمی از جمعیت می‌باشد و همچنین در طراحی مسیر بالارفتن از این کوه این نکته در نظر ګرفته شده‌است که هر ګروه سنی چه خردسال و چه کهنسال بتواند از ان بالا رود که از بعد ورزشی نیز قابل توجه ساکنان قم قرار دارد. در دامنه این کوه چندین شهید ګمنام به خاک سپرده شده‌اند. این کوه شامل امکاناتیهمچون شبستان ، سرویس بهداشتی ، آب لوله کشی (پمپاژ آب) ، تلفن همگانی ، برق و ..

. می‌باشد.با توجه به ارتفاع گیری کوه از سطح زمین درجه حرارت نسبت به شهر قم مطلوب‌تر و در تابستانها خنک‌تر و زمستانها سردتر است . بادهای .

..مشاهده کامل متن مزاحم کویری از شرق و بادهای مطبوع و باران زا از ناحیه غرب و شمال غربی وزیده و آب و هوای مجموعه کوه خضرنبی را تحت تاثیر قرار می‌دهد .در دوران سوم زمین شناسی ، قسمت مهمی از نواحی اطراف قم بواسطه دریای بزرگ مدیترانه مرکز پوشیده بوده است .

رسوبات و ته نشینهای دریای مزبور اکنون در اطراف کوههای شاه جمال ، نره داغی ، دوبرادران ، خضر و سایر کوههای شهرستان قم دیده می‌شود .منابع :http://dostanhamkarsalam.blogfa.com/http://www.

tabnak.ir/http://fa.wikipedia.org/http://isna.

ir/http://www.tebyan.net/.