اطلاعات بیشتر


نام مکان:
حمام شیشه
استان:
کردستان
شهرستان:
سنندج

معرفی نامه

حمام شیشه برخلاف اسم جذابش، شیشه ای نیست. حمامی است مثل تمام حمام‌های دیگر تاریخی که از سنگ و گچ و ملات ساخته شده. با این حال به کار رفتن شیشه‌های رنگی زیبا در این حمام، آن را به این نام معروف کرده است.در حمام شیشه ورودی، هشتی، بینه، سربینه و حمام گرم را می‌بینید که در حمام گرم ستون‌های سنگی زیبایی تعبیه شده است.

همچنین این حمام مثل تمام حمام‌های عمومی ایرانی، سکوها، آبنماهای گرم و سردو خزینه دارد و با تزئینات آهک بری جلوه بیشتری پیدا کرده است. سر در ورودی بنا هم دارای نمای آجر کاری است. تزئینات آهکبری این بنا، نقش‌های مختلفی از گیاهان و حیوانات را ترسیم می‌کنند.چیزی که این حمام را از همردیفانش متمایز می‌کند، طراحی زیبای سکوها و آب نمای گرم و سرد و خزینه است.

در این بنا چیزی که خیلی به چشم می‌آید، سادگی و خلوتی بنا است.جالب است بدانید که این حمام تا سال‌های پیش از انقلاب کاربرد داشته و بخش‌های مردانه و زنانه آن فعال بوده اند. این نکته را هم بگوییم که اگرچه ساخت این بنا را به زندی‌ها نسبت می‌دهند اما عده ای هم معتقدند شکل معماری این بنا به دوره قاجار شباهت دارد. با این حال، تقریبا زندی بودن بنای حمام شیشه ای قطعی است.

چیزی که این حمام را از همردیفانش متمایز می‌کند، طراحی زیبای سکوها و آب نمای گرم و سرد و خزینه است. در این بنا چیزی که خیلی به چشم می‌آید، سادگی و خلوتی بنا است و ...

مشاهده کامل متن هرچند این روزها از در و پنجره‌ها و شیشه‌های رنگی حمام آثار زیادی باقی نمانده اما حمام شیشه با معماری موزون و متوازنش هنوز یکی از زیباترین بناهای تاریخی ایران به حساب می‌آید.حمام شیشه شهر سنندج در سال 1390 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 2839 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منابع :http://fa.wikipedia.

org/http://www.hamshahrionline.ir/details/197498http://www.ichto.

ir/Default.aspx?tabid=255.