اطلاعات بیشتر


نام مکان:
حمام دو خزینه
استان:
کردستان
شهرستان:
سنندج

معرفی نامه

آدرس : سنندج - بلوار کردستانحمامهای تاریخی سنندج که یادگار دوران قاجار و صفویه است از اماکن دیدنی و جذاب این شهر بوده و نشانی از مدنیت و معماری شگفت انگیز منطقه است .برخی از این حمامها نظیر حمام «آصف » و «وکیل » استفاده شخصی و خصوصی داشته و برخی دیگر همانند حمام «خان »، «شیشه » و حمام «دو خزینه » برای عموم بوده و بخشهای سرد و گرم و خزینه از ویژگی‌های مشترک آنهاست . قدیمی‌ترین این حمامها، حمام دوخزینه است که در دوره سلیمان خان اردلان بین سالهای 1046تا 1066قمری ساخته شده و به دلیل این که بر خلاف دیگر حمامها، دوخزینه بزرگ آب سرد و گرم داشته ، به این نام مشهور شده است . نقاشی‌های حیوانات ، استفاده از طرحهای اسلیمی و هندسی و سقفهای متعدد و گنبدی و نمای سنگ دست چین از ویژگی‌های این حمام تاریخی است.

به دلیل احداث خیابان ، تنها دو گنبد و بخشی از آثار گچبری و طاقهای این حمام باقی مانده و بقیه قسمتها یا تخریب و یا زیر خاک مدفون است. در حال حاضر این حمام مرمت شده است که بازسازی این بنای تاریخی شامل تقویت سازه ای، بازسازی قسمت‌های مخروبه و نماسازی فضای بیرونی حمام و همچنین مرمت تزئینات بخش‌های داخلی است.بنای حمام براساس نقشه‌های رایج و الگوهای ساختاری حمام‌های ایرانی شامل بخش ورودی، بینه، سربینه، راهروهای ارتباطی و فضاهای مرتبط با مجموعه ساخته شده است. بخش‌های باقی مانده از بنا مبین آن است که بخش‌های داخلی همچون بدنه دیواره ها، دارای نقوش آهک بری بسیار زیبایی است.

حمام دوخزینه بنایی است تاریخی که در بلوار کردستان شهر سنندج قرار گرفته و با توجه به ارزشمند بودن این حمام، به شماره 26978 در تاریخ 27/4/88 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.این بنای تاریخی در گذشته دارای کاربری (حمام) بود و با تمام شدن عملیات مرمتی، می‌تواند کاربری‌های متناسب با خود را داشته باشد. منابع : http://www1.jamejamonline.

ir/newstext.aspx?newsnum=100004209239http://www.ichto.ir/Default.

aspx?tabid=255http://www.yjc.ir/fa/news/4443396.