اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده باباگرگر
استان:
کردستان
شهرستان:
قروه

معرفی نامه

در کنار روستای باباگرگر، آرامگاه یکی از امامزادگان به نام سید جلال مشهور به باباگرگر وجود دارد، که در تمام منطقه کردستان مشهور است و حتی از سایر استان‌ها جهت زیارت آن به این استان می‌آیند. در مسیر روستاهای دلبران-تالپیران و قصلان-قاسیلان این امامزاده واقع شده است.که به گفته اهالی از نوادگان امام باقر (ع) است. این بقعه از دیدنی‌های شهرستان قروه و امامزاده‌ی معتبری است که در روستای باباگرگر (گورگور) و در شهرستان قروه (قوروا) آزربایجان واقع شده است.

امام زاده باباگرگر مکان مذهبی معتبری است که به باوه گرگر نیز مشهور است.این بقعه در روستایی به نام « باباگُرگُر» ( این تلفظ تُرکی یعنی بابا ببین ببین ) در 24 کیلومتری قروه قرار دارد . این بقعه به امامزاده « سید جلال الدّین بن موسی الرضا ( ع ) » مشهوراست که از نوادگان امام محمّد باقر است. بنای مقبره روی صخرة سنگی حاصل از آب و گازهای معدنی ساخته شده است .

در گذشته ورودی بنا به صورت دیوار چینی از خشت و قلوه است و پوشش چوبی دارد و اتاق مقبره دارای گنبد شلجمی است . در ساخت گنبد از سنگ‌های لاشه ای محلی روی پایه‌های خشتی و سنگی استفاده شده است . اما در بازسازی هایی که در سالهای اخیر صورت گرفته بنای ساختمان با استفاده از آجر و سیمان مرمت شده است. درپای بنا سوراخی به قطر 10 سانتی متر وجود دارد که بادی با سرعت زیادی و بوی تند گُوگرد از آن .

..مشاهده کامل متن خارج می‌شود و با انداختن شی کوچک یا سکه ای در درون سوراخ از آن نیاز می‌گیرند . سپس دهانة سوراخ را محکم گرفته و پس از مدتی رها نمایید گاز در اثر تجمع با فشار زیادی خارج شده و محتویات درون سوراخ را به بیرون پرتاب می‌کند .

زائران را عقیده بر این است که در صورت پرتاب شدن شی ، نیاز آن شخص بر آورده می‌شود . منبع :http://www.araznews.org/http://isna.

ir/fa/news/90122806000http://khiyaleraftan.persianblog.ir/.