اطلاعات بیشتر


نام مکان:
حمام قصلان
استان:
کردستان
شهرستان:
قروه

معرفی نامه

در روستای تاریخی قصلان در هشت کیلومتری شمال شهر قروه یک باب حمام قدیمی مربوط به دوره‌ی قاجار وجود دارد،به نام حمام قصلان که دارای قسمت‌های مختلف و تزیینات کاشی‌کاری و آهک‌بری است. این حمام توسط میراث فرهنگی و گردشگری مرمت شده است.اهمیت این حمام علاوه بر قدمتش از لحاظ نزدیکی با شهر قروه و قرارگیری آن بر سر راه چشمه و آب معدنی باباگرگر است. حمام تاریخی قصلان، یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های تاریخی کردستان است که متعلق به خانواده آصف کردستانی است.

حمام قصلان است که جزئی از مجموعه بزرگ ارگ ، بازار، مسجد وبناهای باشکوهی بوده که به اواخر دوره زندیه و زمان حکومت خسرو خان اول والی وقت کردستان بر می‌گردد. دیگر بناها کاملاً از بین رفته ولیکن بقایا وخطوط اولیه آنهای باقیمانده است. این بنا دارای قسمت‌های مختلفی همچون هشتی ،حمام سرد ،میاندر ، حمام گرم وخلوتی خصوصی وعمومی وخزینه وتون می‌باشد حمام دارای تزینات منحصر بفرد آهکبری با طرحهای گیاهی ، هندسی وانسانی وحیوانی است که در نوع خود قابل توجه است.حمام تاریخی قصلان متعلق به دوره صفویه بوده و در دوران قاجاریه بازسازی شده استبر اساس کتیبه ای که بر سر درب ورودی حمام نصب گردیده بود و اکنون در موزه سنندج نگهداری می‌شود.

این بنا در سال 1255 ه ق در روزگار آصف حاکم وقت سنندج مجدداً تعمیر و مرمت شده بنای مذکور تا اوایل انقلاب اسلامی مورد استفاده ...مشاهده کامل متن بوده که بدلیل احداث حمام جدید در روستا از رونق آن به تدریج کاسته شده است و در سال 1379به عنوان دومین اثر تاریخی شهرستان بعد از پل تاریخی فرهادآباد تحت شماره 2835 در ردیف آثار ملی کشور به ثبت رسید ودر سال 1380 عملیات مرمت وتعمیرات توسط واحد حفظ واحیاء مدیریت وقت میراث فرهنگی استان آغاز و از آن تاریخ تاکنون در چندین مرحله عملیات مرمت صورت پذیرفته است و بر اساس برنامه ریزی تنظیم گردیده و با توجه به موقعیت و ویژگی شهرستان در خصوص دارا بودن معادن مختلف سنگ مقرر گردیده که بعد از پایان امورات مرمتی وتعمیراتی حمام، ساختمان مذکور تبدیل به موزه سنگ ودست ساخته‌های سنگی منطقه شود .

منابع :http://www.magiran.com/npview.asphttp://kurdistan.

ichto.ir/Default.aspxhttp://www2.edarekolkurdistan.

sso.ir/web/edarekolkurdistan/aboutprovince/historical/ghorveh/h.