اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پُل فرهادآباد
استان:
کردستان
شهرستان:
قروه

معرفی نامه

پُل فرهادآباد در 15 کیلومتری شمال غربی شهرستان قروه ، در روستایی به همین نام قراردارد و در مسیر جادة قدیمی بیجار ، روی رود خانة « بایتمر »واقع شده است.این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۶۴۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.در دوره صفویه به دلیل اتخاذ سیاست گسترش راه‌های کاروانی و افزایش بنای کاروان‌سراها پل‌های بسیاری در نقاط مختلف ایران بنا شد.تاریخ ساخت پُل به طور دقیق مشخّص نیست و با توجّه شیوة معماری پُل ، به نظر می‌رسد که احتمال قوی از پُل‌های دوران صفویّه باشد .

کاروان‌هایی که از شمال غرب کشور قصد عزیمت به مناطق مرکزی را داشتند از روی پل صلوات‌آباد به بیجار آمده و سپس از طریق پل فرهادآباد خود را به تهران و مناطق مرکزی کشور می‌رساندند.البته این پل‌ها بیشتر به دلیل قدمت تاریخی خود حائز اهمیت هستند، اما مردم روستای فرهادآباد همچنان از روی این پل رفت و آمد می‌کنند.این پُل در زمان حکومت خسروخان اول مقارن با حکومت زندیّه تعمیر و بازسازی شد و فرهاد میرزای معتمدالدّوله زمانی که حاکم کردستان بود آن را مرمّت کرد ؛ از این رو آن را پُل فرهاد آباد می‌نامند . ازآنجا که این پُل توسط امیر علایی به دست تعمیر سپرده شد ، به نام پُل امیر نیز مشهور است.

نوع قوس به کار رفته در این پل عموماً جناقی است پل فرهاد آباد دارای 8 دهانه و 80 متر طول است . چشمه‌های که ...

مشاهده کامل متن در وسط این پُل قرار دارد ، بزرگ‌تر از دیگر چشمه‌ها است . نوع قوس به کار رفته در این پُل عموماً جناقی است . تخریب و ویرانی پل در اثر سیلابهای بهاری در سال 1369 موجب شد که میراث فرهنگی استان ، احیا و مرمت کامل پل را به انجام برساند . روستایی به نام " ویس مرید" از موقوفات این پل است.

این پل نه تنها مردم روستای هم نام خود را به نقاط مرکزی قروه اتصال می‌دهد، بلکه گردشگران را نیز به ماورای تاریخی که قادر به درک آن نبوده‌اند می‌برد و موجب می‌شود تا هنر نیاکان ما در قالب قوس‌های جناقی که با مهندسی تمام و با خشت بر روی خشت بالا رفته است، هنرنمایی کند. منبع:- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.

php?nn=13930102000357#sthash.T5PPew5W.dpufhttp://kordestan.irib.

ir/index.php?option=com_content&view=article&id=35340http://komalia.blogfa.com/.