اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد دو مناره
استان:
کردستان
شهرستان:
سقز

معرفی نامه

در بافت قدیم شهر سقز، در محله میان قلعه و در دامنه تپه تاریخی نارین قلعه و در خیابان امام خمینی، یکی از آثار مهم تاریخی_مذهبی قرار گرفته است.بنای مسجد طبق روایات محلی ساخت آن را به شیخ حسن مولانا آباد نسبت می‌دهند، احتمال دارد در اواخر دوره افشاریه و اوایل زندیه ساخته شده باشد. شرح بنای مسجد مسجد دومناره‌ی سقز پلانی تقریبا مربع شکل د ارد . در ساخت این مسجد از مصالحی مانند : خشت خام ,ملات گل, سنگهای لاشه , آجر و چوب استفاده شده است.

ورودی اصلی این مسجد در ضلع غربی قرار گرفته است. این در ورودی سردر آجری با بافت گره چینی آجر و کاشی زرد رنگ دارد که معرف دوره‌ی زندیه است .بعد از ورودی یک دالان ارتباطی حدود ۳ در ۳٫۵ متر است که از همین دالان به وسیله‌ی نه پله می‌توان به پشت بام مسجد رسید .پله‌های این راه ارتباطی بدین صورت ساخته شده اند که از چوبی جهت لبه‌ی پله استفاده نموده و برای ساخت پله‌های پشت این لبه چوبی را به وسیله‌ی سنگهای لاشه , خشت خام و اندود کاه گل پر کرده اند.

شبستان مسجد دقیقا در ضلع ضلع شرقی این دالان قرار دارد که از طریق درگاه جداگانه می‌توان به آن راه یافت . پشت بام این مسجد تا سال ۱۳۶۴ کاه گلی بوده که در آن سال با همت اهالی محله اندود کاه گل برداشته و پشت بنا آسفالت شد.در ضلع شرقی ایوان مقبره یکی از امامان جماعت مسجد به نام سید حکیم، قرار گرفته است.قطر دیوارهای این مسجد حدود یک متر و ۷۰ سانتی متر است که در ضلع جنوبی و داخل محراب به وضوح می‌توان آن را مشاهده کرد .

راز استحکام و پایداری بنا در از دوره‌ی افشاریه تا کنون بدون تردید همین ضخانت و ستبری دیوارهای آن است .به دلیل اینکه این مسجد همانند اغلب خانه‌های این منطقه بر سطحی شیب دار ایجاد شده است .معماران اولیه‌ی آن برای اینکه بتوانند مسجد را بر روی سطحی مسطح بنا کنند مجبور بوده اند در جلوی مسجد سکویی از سنگهای لاشه با ارتفاع در حدود ۴ تا ۴٫۵ متر بنا نمایند و سپس مسجد را بر روی این سکوی سنگی بنا کنند. برای ساخت مناره‌ها در پی از سنگ استفاده شده است و برای بدنه کلا آجر و کاشی‌های معقلی و با نقوش زیبای هندسی تزئین شده اند.

حوض خانه‌ی این مسجد در منتهی الیه ضلع جنوبی مسجد و مجزا از آن ساخته شده اند می‌توان به ان راه یافت . این حوض خانه از نظر معماری اهمیت فراوانی دارد و همزمان با بنای اصلی مسجد ساخته شده است پلان کلی ساختمان این حوض خانه مربعی است .دیوارهای بیرونی مسجد با استفاده از تاق نماهای آجری تزئین شده است.در هر تاق نما مقدار زیادی شمسه کلوک معقلی به طور ساده یا چهار لنگه به طور زیبایی به کار رفته است.

از دیگر عناصر تزئینی سرو معقلی می‌باشد که همه‌ی این عناصر تزئینی بر روی زمینه‌ی آجری با بافت ساده یا حصیری نقش بسته است . کاشی‌های معقلی که برای تزئین بکار رفته اند . شامل چهار رنگ : سفید و آبی و زرد و سیاه است. کاربری بنا درباره‌ی کاربری بنا و نوع بهره برداری از آن باید ذکر کرد که از این مسجد از ابتدای ساخت به عنوان پایگاه مذهبی و اجرای فریضه‌ی پنجگانه‌ی نماز جماعت استفاده می‌شده است.

بالای مسجد، دو مناره رفیع و بلند قرار دارد و به همین دلیل به مسجد دو مناره شهرت دارد. در تزئینات مناره از کاشی‌ها و آجرکاری‌های معقلی استفاده شده است.منبع:http://www.sharnews.

com/http://kurdistan.ichto.ir/Default.aspx?tabid=2133http://www.

hamshahrionline.ir/details/116410.