اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بازار بیجار
استان:
کردستان
شهرستان:
بیجار

معرفی نامه

بازار قدیمی شهرستان بیجار در مرکز شهر و حد فاصل خیابان‌های توحید، فاضل و اردلان واقع شده و شامل یک راسته‌ی شمالی – جنوبی است , قدمت این بازار به دوران صفویان برمی‌گردد.از بنای قدیمی بازار تنها هفت دهنه ضلع جنوبی باقی‌مانده و بقیه آن در جنگ جهانی در زمان حمله‌ی قشون روسیه به آتش کشیده شد و بخش‌هایی از آن از بین رفت.این بازار متشکل از مجموعه است که شامل یک راسته طولانی شمالی - جنوبی و تیمچه حاج شهباز و سرایی به نام سرای امیر تومان می‌شود. امروزه تنها شانزده باب حجره از معماری قدیم بازار در دو طرف راسته اصلی باقی مانده و بقیه حجره‌ها و راسته‌ها تغییر کرده است .

در پوشش مغازه‌ها از طاق و تویزه استفاده شده است . موقعیت جغرافیایی بیجار که بر سر راه کردستان و آذربایجان قرار دارد موجب وسعت وگستردگی خاص این بازار شده است .در گذشته نیز این بازار به دلیل قرار گرفتن در مسیر کاروان‌های تجاری از رونق قابل توجهی برخوردار بود. تیمچه حاج شهباز : در ضلع شرقی راسته بازار بزرگ بیجار تیمجه ای زیبا قرار دارد که به نام تیمچه (حاج شهباز ) معروف است .

این تیمچه دارای یک فضای سرپوشیده مرکزی است که حجره هایی در پیرامون آن شکل گرفته است .ویژگی معماری این تیمچه در نوع قوس‌ها و کاربندی هایی است که در سقف آن اجرا شده است ,همچنین نورگیرهای آن در سقف و در ترکیب با کاربندی‌ها تصویری زیبا پدید آورده است ...

مشاهده کامل متن .سرای امیر تومان: در ضلع غربی بازار بیجار سرایی قدیمی وجود دارد که در زبان محلی به تیمچه (امیر تومان) معروف است , این سرا به علت مجاورت با پارکی کوچک از موقعیت مناسبی در شهر بیجار برخوردار است .سرای امیر تومان دارای یک حیاط مرکزی با حجره هایی در پیرامون آن است , پلان آن به شکل هشت و نیم هشت است و در یک طبقه با مصالح خشت آجر و سنگ ساخته شده و به عنوان مکان تجاری قابل توجهی در کنار بازارقدیمی بیجار مطرح بود , این بنا هم احتمالا در دوره قاجار ساخته شده است.این بنای تاریخی در زمان قاجار مرمت و بازسازی شده است,هم‌اکنون این اثر به همراه دو تیمچه حاج شهباز و امیرتومان به شماره 2591 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع:http://isna.ir/fa/news/91110704427http://hamshahrionline.ir/details/162168http://bijarica.persianblog.

ir/post/22/.