اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای صلوات آباد
استان:
کردستان
شهرستان:
بیجار

معرفی نامه

روستای صلوات ‏آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان بیجار در استان کردستان قرار دارد.روستای صلوات‏آباد بیجار در محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافتی متراکم دارد و از اطراف، به کوه‏های بلندی محدود می‏شود و رودخانه قزل اوزن نیز، در جنوب آن جریان دارد. کوه صلوات آباد در 2 کیلومتری و کوه دوازده امام در نیم کیلومتری آن قرار دارد. ارتفاع روستای صلوات‏آباد بیجار از سطح دریا 1605 متر است؛ آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و خنک و در زمستان، بسیار سرد می‌‏باشد.

خانه‏‌های روستاییان تحت تأثیر محیط طبیعی، نوع معیشت، و نوع فعالیت روستاییان شکل گرفته است.مصالح عمده به کار رفته در خانه‏های قدیمی سنگ، خشت و گل است که به راحتی در اطراف روستا یافت می‏شود. در ساخت خانه‏های جدید نیز از سنگ، سیمان، آجر، گچ و آهن نیز استفاده می‏شود.جاذبه‏‌های تاریخی این روستا نیز جالب توجه است.

از آن جمله، قلعة قدیمی صلوات‏آباد، با برج و باروی مستحکم خشتی و گلی با اروسی‏های داخل قلعه، خانة قدیمی با گچ‏بری‏ها، تزیینات داخلی و اروسی‏های بسیار زیبا همراه با نوع ترکیب فضاها، پستو، سه دری‏ها و پنج دری‏ها، از قابلیت‏های تاریخی روستاست.بقایای حمام قدیمی (بیرون از قلعه) که بخش‏هایی از گنبد آن رو به فرسودگی است، از دیگر آثار تاریخی روستاست. این حمام، دارای فضاهای ورودی، خزینه، خلوتی، تون، حمام گرم و حمام سرد می‏باشد. آب این حمام، .

..مشاهده کامل متن از رودخانه تأمین می‏شده است.پل صلوات آباد از دیگر جاذبه‌های تاریخی این روستاست.

این پل در مسیر ارتباطی بیجار – تکاب در آذربایجان غربی قرار دارد . تاریخ دقیق ساخت پل مشخص نیست اما از شواهد پیداست که این پل با عناصر ویژه دوران صفویه به ویژه سنگهای حجاری شده و الگو‌های معماری این دوران احداث و در دوره‌های بعد مرمت شده است . در ساخت این پل از قوس‌های تیزه دار و سکوهای متعدد با رعایت کامل اصول پل سازی در معماری ایران استفاده شده است . پل صلوات آباد دارای 9 چشمه با دهانه‌های متفاوت است .

طول پل 130 متر و ارتفاع آن به نسبت موقعیت و توپوگرافی محل بین 4/8 تا 12 متر متفاوت است . بر اثر سیلاب‌های سال 1375 شمسی پل دچار تخریب و ویرانی بیش از حد شد و طی سالیان اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت و بهسازی شد.مردم روستای صلوات‏آباد بیجار مانند دیگر نواحی استان کردستان، مراسم دینی و ملی خود را با تشریفات برگزار می‏کنند.از جملة مراسم خاص روستا، برگزاری جشن‏های عروسی است، که طی آن مردم با شادمانی و سرور همراه با نواختن سازهای محلی به خواندن انواع آوازها و رقص‏های محلی می‏پردازند.

فعالیت ورزشی متداول و مورد علاقه روستاییان، سوارکاری است. از جمله بازی‏های رایج روستا، می‏توان به قاچان، مردکان، هیوگرو و جوراب بازی اشاره کرد.پوشاک مردم روستای صلوات‏آباد بیجار مانند دیگر مناطق کردستان، لباس محلی کردی است. پوشش مردان مشتمل بر چوخه، پانتول یا رانک، ملکی، لفکه سورانی، شال، دستار، فرنجی و کله بال است ؛ پوشش زنان نیز مشتمل بر انواع جافی، کلنجه، شال، کلکه و کلاو می‏باشد.

درآمد بیشتر مردم از طریق فعالیت‏های زراعی و دامداری تأمین می‏شود. کشت آبی و دیم در روستا رواج دارد و مهم‏ترین محصولات زراعی و جالیزی آن مشتمل بر گندم، جو، هندوانه، خیار و بادمجان است. محصولات باغی آن نیز شامل زردآلو و هلو می‏باشد. انواع لبنیات مانند شیر، ماست، کره و روغن حیوانی نیز در روستا تولید می‏شود.

مردم روستا به ویژه زنان، به بافت فرش و گلیم نیز می‏پردازند.روستای صلوات آباد دارای تاسیساتی از جمله راه آسفالته (شوسه) - خانه‌ی بهداشت - مسجد و شورای روستا و دبستان و تاسیسات برق و تلفن میباشد. همچنین در این منطقه به دلیل وجود آثار تاریخی شامل پل صلوات آباد و بافت قدیمی روستا و قلعه آن و همچنین طبیعت زیبا، باغ‏های سرسبز، مناظر کوهستانی، مزارع خرم حاشیه رودخانه قزل اوزن از دیدنی‏ترین جلوه‏های طبیعی روستای صلوات‏آباد بیجار به شمار می‏آیندمهم‏ترین صنعت دستی این روستا، بافت قالی و گلیم است. قالی‏های بافته شده دارای دو پود ضخیم و نازک هستند.

این نوع فرش‏ها که بسیار سنگین پرز فراوان دارند در طرح‏های هندسی مختلف بافته می‏شوند و غیرقابل تا کردن می‏باشند.معروف‏ترین غذاهای محلی این روستا عبارتند از: شلمین، آش ترش، آش قیسی، آشتو و هورش. انواع خیارشور و ترشی‏های محلی و همچنین انواع نان‏های محلی و شیرینی بژی برساق نیز از جمله خوراکی‏های لذیذ این روستاست.وستای صلوات ‏آباد بیجار از طریق شهرهای بیجار و تکاب قابل دسترسی می‏باشد و جاده ‏های منتهی به این روستا از شهرهای مذکور آسفالت می‏باشد.

و در کل میتوان گقت دسترسی به این روستا آسان و کیفیت راه روستایی خوب است.وسایل ارتباطی حمل و نقل روستا شامل تاکسی و مینی بوس می‌باشد..