اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل صلوات آباد
استان:
کردستان
شهرستان:
بیجار

معرفی نامه

پل عظیم و تاریخی صلوات آباد حدود پانزده کیلومتری جاده بیجار - تکاب و بر روی رودخانه قزل اوزن در نزدیکی روستا و قلعه تاریخی صلوات آباد بنا شده است.این پل زیبا چشم هر بیننده و علاقه‌مند به آثار تاریخی و باستانی را به خود خیره و مجذوب می‌کند و قدمت شهرستان بیجار را به رخ همگان می‌کشد.پل صلوات آباد بیجار جهت عبور کاروان‌های زائر منطقه آذربایجان به عتبات عالیات در عراق و عربستان ساخته شده است.تاریخ دقیق ساخت پل مشخص نیست اما از شواهد پیداست که این پل با عناصر ویژه دوران صفویه به ویژه سنگهای حجاری شده و الگو‌های معماری این دوران احداث و در دوره‌های بعد مرمت شده است .

در ساخت این پل از قوس‌های تیزه دار و سکوهای متعدد با رعایت کامل اصول پل سازی در معماری ایران استفاده شده است . پل صلوات آباد دارای 9 چشمه با دهانه‌های متفاوت است . طول پل 130 متر و ارتفاع آن به نسبت موقعیت و توپوگرافی محل بین 4/8 تا 12 متر متفاوت است .پایه‌های پل در قسمت تحتانی دارای سنگ‌های تراش دار و در بالاتر سنگ‌های نامیــزان و آجرچینی قوس‌های جناقی دهانه بسیار هنرمندانه صورت گرفته است.

این پل در دو طرف بالای خود دارای جان پناه است که از قلوه سنگ و آجر کار شده که نظیر آن در پل‌های قدیمی خصوصاً دراصفهان دیده می‌شود.بر اثر سیلاب‌های سال 1375 خورشیدی پل دچار تخریب و ویرانی بیش از حد شد و طی سالیان اخیر توسط سازمان ...

مشاهده کامل متن میراث فرهنگی مرمت و بهسازی شد.پل تاریخی صلوات آباد در سال 1337 در ردیف 420 آثار ملی ثبت شده و هر ساله پذیرای گردشگران زیادی است.منابع:http://www.bijarbameiran.

com/index.phphttp://tnews.ir/news/D9A823392794.htmlhttp://www.

yjc.ir/http://bijar.ir/HomePage.aspx?TabID=4894&Site=bijarPortal&Lang=fa-IR.