اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آرامگاه کاوه آهنگر
استان:
اصفهان
شهرستان:
چادگان

معرفی نامه

روستایی در استان اصفهان با نام «مشهد آهنگران» یا «مشهد کاوه» وجود دارد که با توجه به نام روستا زادگاه کاوه آهنگر است و آرامگاهی در این روستا وجود دارد که آرامگاه کاوه آهنگر و فرزندانش است.کاوه آهنگر قهرمان اساطیری ایران باستان است که نامش بارها در شاهنامه فردوسی و قیام او بر علیه ضحاک آمده است. بنای ساختمان آرامگاه نوساز و مربوط به دو دهه‌ی اخیر است و طبق گزارش افراد محلی بر آثار به جا مانده از یک بنای قدیمی‌تر تجدید بنا شده است.در داخل ساختمان آرامگاه ، همه جا تصاویر امامان دوازده گانه شیعه و زیارت نامه‌ی آن‌ها و شعارهای مذهبی و اسلامی و تصاویر سردمداران حکومتی به چشم می‌خورد در درون ساختمان آرامگاه که حدود بیست سال پیش بر روی ساختاری کهن بازسازی شده است چهار مزار وجود دارد.

یک ضریح چوبی با سه سنگ.قبر میانی که بلندتر و بزرگتر از بقیه بود بنا به گفته افراد محلی متعلق به پسر کاوه بود که اگر این نظر درست باشد این قبر باید متعلق به کارن (قارن) پسر کاوه باشد که در شاهنامه‌ی فردوسی از او به نام «کارن کاوگان» نام برده می‌شود. مردم محل قبر سمت راست را متعلق به دختر کاوه می‌دانند. مزار کاوه آهنگر هم در خارج این ضریح قرار دارد.

رزم آرا در کتاب جغرافیای نظامی ایران اشاره می‌کند : گروهی از مردمان منطقه‌ی فریدن که در روستاهای مشهد کاوه، جمالو ، اورگان و بردشاه زندگی می‌کنند، خود را ...مشاهده کامل متن فرزندان کاوه آهنگر می‌دانند.

آرامگاهی هم در روستای مشهد کاوه در جنوب داران (فریدن) برپاست که مردم محل آن را آرامگاه کاوه آهنگر می‌دانند.برای بازدید از این مزار ابتدا باید در جاده اصفهان به داران به سمت شهر چادگان تغییر مسیر داد و پس از گذر از چشم انداز زیبای دریاچه چادگان که در مجاورت دهکده تفریحی و گردشگری زاینده رود قرار دارد وارد شهر چادگان شد. سپس با گذر از چند خیابان به روستای مشهد کاوه که در کنار این شهر قرار دارد، وارد شد و از تپه باستانی روستا بالا رفت تا به بنای آرامگاه کاوه آهنگر رسید.منابع:http://ostoreha.

persianblog.ir/post/6http://citoz.blogfa.com/post-625.

aspxhttp://www.noonoab.com/post/23714http://banki.ir/ads/12453http://www1.

jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100893890772http://parskoroosh.blogfa.

com/post/347.