اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کوه سراج‌الدین
استان:
کردستان
شهرستان:
سنندج

معرفی نامه

کوه سراج‌الدین با ۲۸۳۶ متر ارتفاع در ۲۴ کیلومتری جنوب خاوری سنندج و جنوب خاوری روستای نران - واقع شده است,این کوه یکی از جاذبه‌های توریستی استان کردستان می‌باشد.این کوه از جنوب به کوه معارف و از شمال به کوه کانى شیخه متصل مى‌شود و جزو کوهستان زاگرس است. رودخانه‌هاى چم نران و چم امیر‌آباد از این کوه سرچشمه مى‌گیرند.این منطقه دارای آب و هوای معتدل کوهستانی و بسیار سرسبز و خرم است، در فصل بهار گل‌های رنگارنگ در آنجا می‌رویند و همچنین دارای پوشش گیاهی به ویژه گیاهان دارویی می‌باشد.

در قله کوه مقبره‌ای وجود دارد که عموم مردم معتقدند متعلق به سلطان سراج‌الدین است.عده ای می‌گویند که این قبر متعلق به یکی از اصحاب پیامبر می‌باشد و یا عده ای هم می‌گویند که این قبر متعلق به یکی از پادشاهان یا حاکمان منطقه می‌باشد که گویا به خاطر قیام مردم به این کوه متواری گردیده و در این مکان به دست چوپانی کشته می‌شود، هنوز هم معلوم نیست که کدام یک از این افسانه‌ها واقعیت دارد.بنا به روایت کتبی و نقلی، تاجری ثروتمند اهل اصفهان به نام (حاج یوسف) که دارای فرزندی به نام (میرزا محمد خان) بوده با مردم سنندج معاملات و معاودت داشته در سال‌های بعد از هزار و اندی، در سنندج سکونت می‌گزیند و در مسیر سکونت (میرزا محمد خان) قریه نهران را که در عبارت اشتهار کردی به (نران) مشهور است خریدار ی می‌نماید.در زمان .

..مشاهده کامل متن خلفای راشدین لشکر اسلام به فرماندهی سلطان سراج الدین به کردستان حمله نمودند و به سبب موقعیت استراتژیک آن کوه در آنجا مستقر شدند.کوه سلطان سراج الدین یکی از کوههای زیبای منطقه می‌باشد که در چهار فصل شاهد صعود کوهنوردان بسیاری می‌باشد که هر فصل زیبایی به خصوص خود را دارد.

زیبایی دیگر قله این است که شکل کوه همانند کوهان شتر است. بهترین فصل برای صعود اردیبهشت و خرداد است که کوه غرق در سبزه و چمن است. زمستان منطقه سرد با باد شدید و با برفکوبی زیادی همراه است و باید با راهنمای محلی وارد منطقه شد. منبع:http://vista.

ir/http://www.nahran.blogfa.com/post-3.

aspxhttp://www.kajwan.blogfa.com/post-25.

aspx.