اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای دارغیاث
استان:
کردستان
شهرستان:
بیجار

معرفی نامه

دارغیاث نام روستایی از توابع شهرستان بیجار (گروس) است که در فاصله ۲۴کیلومتری شهر بیجار و در مسیر جاده قدیم بیجار همدان واقع شده است.مکان روستای دارغیاث به دلایلی نامعلوم در گذشته جابجا شده است.میگویند در اطراف روستای دارغیات شهری آباد و زیبا به نام زنگبار وجود داشته است. روستای دارغیاث در دوران قاجار ( ۱۳۳۳هجری قمری ) به علت گرانی محلکی که درمنطقه رخ می‌دهد (سال مشهوربه سال۱۶ قران) این گرانی باعث ویرانی منطقه و همچنین از بین رفتن بیشتر مردم روستا شده است.

اکثر مردم دارغیاث از طایفه سادات موسوی (گروس) بوده اند که از نظر حسب و نسب از جمله سادات صحیح انسب هستند که به امام جعفر صادق میرسند ، امروزه خانواده‌های غیاثیان - بیات غیاثی -بیاتیان - میراقایی - ابراهیمی - را شامل می‌شود. روستای دارغیاث جزء اولین روستاهایی بود که مدرسه در آن احداث وافتتاح شد و قبل ازآن نیز مکتب خانه‌هایی وجود داشت و این خود نشان دهنده این است که روستای دارغیاث یکی از مهمترین روستاهای منطقه گروس بوده است.زبان مردم دارغیاث کردی گروسی می‌باشد که شباهت زیادی به گویش کرمانجی (گویش ایلام وکرمانشاه) دارد.دارغیاث از جمله روستاهای است که در گذشته در بافت قالی شهرت خاصی داشه است و خریداران بسیاری را به خود جذب می‌کرده است ، در حال حاضر منبع درآمد مردم از راه کشاورزی و دامداری است.

این روستا از بعد تفریحی دارای مکان‌های ...مشاهده کامل متن دیدنی زیادی است از جمله آنها می‌توان به سراب دارغیاث اشاره کرد.

این مکان در حدود ۱۵ هکتار می‌باشد که در قدیم الایام منبع اصلی درآمد مردمان روستا بود. این مکان سرسبز مشتمل بر باغات انگور، درختان میوه ( زردآلو - سیب - بادام - سنجد و ...

) و رودخانه ای که از وسط آن می‌گذرد، می‌باشد.این طبیعت سرسبز هر سال بخصوص در فصول بهار و تابستان طبیعت دوستان زیادی را از سراسر شهرستان بیجار و حتی استان کردستان به خود معطوف کرده است.از دیگر مکان‌های دیدنی و تفریحی روستا می‌توان به دشت سرسبز و چمن زار هی روستا اشاره کرد که در جنوب شرقی روستا و در کنار یکی از شاخه‌های اصلی رودخانه تلوار - قزل اوزن - سفید رود واقع شده است.منبع:http://wikiroosta.

ir/http://dareghias.blogfa.com/http://darghyas.blogfa.

com/.