اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پارک کوهستانی آبیدر
استان:
کردستان
شهرستان:
سنندج

معرفی نامه

آبیدَر نام کوهی مشرف به شهر سنندج در غرب ایران می‌باشد که ارتفاع آن به حدود دو هزار و سیصد و پنجاه متر می‌رسد.کوه آبیدر به عنوان یکی از تفریحگاه‌های اصلی مردم شهر سنندج محسوب می‌شود. برخی از مکانهای گردشگری مشهور آن عبارت‌اند از کانی شفا، ماماتکه، گویزه کویر، خضر زنده (خیرزنه)، تاقه‌دار، امیریه، هفت آسیاب، بان شلانه، کچک(سنگ) قرآن، کانی کچک و قله آبیدر که پناهگاهی هم برای کوهنوردان در آنجا فراهم شده‌است. چیزی که باعث محبوبیت این کوه شده‌است، نزدیکی آن به شهر سنندج، بلند بودن آن نسبت به تپه‌های اطراف و از همه مهم‌تر، وجود چشمه‌های زیر زمینی بسار در آن می‌باشد.

در واقع کلمه آبیدر (آب‌به‌در) به معنی جایی است که از آن آب فراوان تراوش می‌کند. نزدیکی این کوه به شهر تا آن حد است که در دامنه آننیز ساختمان سازس شده است و هم اکنون نیز این ساخت و ساز‌های در جریان اند. افراد بسیاری به خصوص در تعطیلات به این کوهستان می‌روند و از منظره شهر سنندج از فراز این کوه بهره مند می‌شوند.آبیدر در زبان کردی با لهجه سورانی اردلانی ئاویه (Awîyer) نامیده می‌شود.

در حقیقت آبیدر دو کوه به نام‌های آبیدر بزرگ و آبیدر کوچک را شامل می‌شود. ارتفاع آبیدر بزرگ دو هزار و پانصد و پنجاه متر از سطح دریا می‌باشد در صورتی که ارتفاع آبیدر کوچک در حدود دو هزار و سیصد و پنجاه متر از سطح دریا است. در بالای قله تخت آبیدر کوچک یک جان‌پناه برای استفاده کوهنوردان فراهم آمده است و در حال حاضر مشغول به ساخت تله‌کابین در مسیر بین پارک کودک و قله آن می‌باشند.آب چشمه‌های کوه آبیدر سنندج که پارک جنگلی نیز در دل آن خودنمایی می‌کند، هنوز سرچشمه قنات عمارت‌های تاریخی خسروآباد، آصف، وکیل، و تعدادی از بناهای تاریخی دیگر است.

کوه و پارک جنگلی آبیدر همه ساله پذیرای تعداد زیادی مسافر و گردشگر از داخل و خارج استان است.در دامنه کوه پارک جنگلی بسیار زیبایی احداث شده که سالانه تعداد زیادی از گردشگران را به سمت خود می‌کشد و مکان‌هایی برای کمپینگ مسافرین در نظر گرفته‌اند، علاوه بر این امکانات سینمای صحرایی و روباز این مجموعه که بزرگترین سینما صحرایی جهان به شمار می‌رود هم از دیگر امکانات این مجموعه است به همراه رستوران‌ها و کافی شاپ‌های متنوع که در قسمت‌های مختلف این پارک تعبیه شده‌اند.همچنین مجسمه‌هایی که در قسمت‌های مختلف این پارک تعبیه شده‌اند از زیبایی‌های خاص این مجموعه توریستی است.نقش برجسته میدان مادر در پارک جنگلی آبیدر، با الهام از نقوش مکشوفه از زیویه اجرا شده است.

در کاوش‌های سال هزار و سیصد و هفتاد و شش در قلعه باستانی زیویه قطعاتی از عاج به دست آمد که روی آن صحنه‌هایی از شکار و نقوش اساطیری به طرز بسیار ماهرانه در ابعادی به طول هشت سانتی‌متر و عرض سه سانتی متر به صورت برجسته و بسیار ریز، نقش شده بود، این آثار احتمالاً به دو هزار و هفتصد سال پیش تعلق دارد.این نقش برجسته از دو صحنه اصلی تشکیل شده است: یکی صحنه اساطیری با موجودی ترکیبی از ماهی، انسان و گاو که احتمالاً هر یک از آنها بیانگر اعتقادات مردم زمان بودند و صحنه دوم که صحنه اصلی نقش برجسته را تشکیل می‌دهد، صحنه شکار شیر استهمچنین بزرگترین سینمای روباز جهان با گنجایش ده هزار نفر در پارک جنگلی آبیدر سنندج ساخته شده است.آبیدر با پرده ای در ابعادی به طول بیست و پنج متر و عرض دوازده متر، بزرگترین سینمای روباز جهان به شمار می‌آید. صدای فیلم‌های این سینما از طریق موج اف ام رادیو در هر مکان از پارک جنگلی آبیدر قابل دریافت است و پرده آن به گونه‌ای تعبیه شده که ده هزار نفر بتوانند روبه‌روی آن قرار گیرند.

حوزه هنری کردستان ساعت بیست و یک هر شب یک فیلم را در این سینما اکران می‌کند.منابع :http://arash-mehr.blogfa.com/http://fa.

wikipedia.org/http://www.egardesh.com/http://persianpet.

org/http://isna.ir/.