اطلاعات بیشتر


نام مکان:
عمارت مشیر دیوان
استان:
کردستان
شهرستان:
سنندج

معرفی نامه

عمارت مشیر دیوان در محله قدیمی سرتپوله سنندج، در خیابان شهدا واقع شده است و از بناهای مشهور دوره قاجاری به شمار می‌آید و مجموعه ای از فضاهای متعدد را شامل می‌شود. این ساختمان با شیوه و اسلوب معماری ایران به ویژه محوطهٔ یک ایوانی، در دوره قاجاریه توسط " میرزا یوسف مشیر دیوان" دیوان مشاور و جانشین حاکم منطقه به نام" میرزا رضای وزیر کردستانی" بنا شد. این عمارت که سالیانی چند محل استانداری کردستان بود دارای هفت حیاط منی باشد که هر یک از آن‌ها دارای آبنمایی جداگانه با طرح متفاوت و در عین حال مرتبط با دیگرآبنماها می‌باشد که شامل بخش‌های خصوصی، عمومی، تشریفاتی، خدماتی و بهداشتی است. در بخش اصلی ساختمان، ایوان ستون دار، تالار، حیاط و آب نما قرار گرفته و درب و پنجره‌های آن از تلفیق گرده چینی چوب و شیشه رنگی اتاق‌ها را تزیین شده است.

سردر ورودی بنا با محوطه نیم هشتی و تزیینات آجری، سقف شیروانی، تالار تشریفات و ایوان ستون دار جلوی آن با طرح کلاه فرنگی، گچ بری و مقرنس‌های گچی و اُرُسی هایی با طرح‌های اسلیمی، از جمله خصوصیات محسوس این عمارت می‌باشد. حجاری روی سنگ ازاره و ستون هایی با تزیینات گچ بری طنابی و مقرنس کاری از جمله تزیینات بسیار شاخص عمارت به شمار می‌آید. محوطه عمارت و طراحی و ساخت تمام بخش‌های آن در یک زمان، با رعایت تمامی اصول معماری ایرانی، ویژگی منحصربه‌فردی به عمارت مشیر ..

.مشاهده کامل متن دیوان بخشیده است و دروازه ورودی عمارت بطور خاصی جذاب می‌باشد. ابتکار در صنعت گره چینی چوب وارسی سازی به نحوچشمگیر در فضاهای بازشو و دعوت کننده و حدفاصل فضاهای بسته و نیمه باز و باز توسط استادکاران سنندجی انجام یافته و در مجموع تفکیک سازی براساس شئونات اسلامی است.حمام عمارت نیز به لحاظ ارزش معماری از بخش‌های قابل توجه بنا به شمار می‌آید که در حیاط اندرونی آن واقع شده است.

این حمام نیز مانند سایر حمام‌های قدیمی از بخش‌های سر بینه، خلوتی و خزینه تشکیل شده است.تزئینات آهکبُری با نقوش گیاهی و حیوانی زیبایی آن را دو چندان کرده است.منابع :http://fa.wikipedia.

org/http://isna.ir/http://tkasa.blogfa.com/http://www.

navayeabidar.ir/http://arthut.co/.