اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل شیخ
استان:
کردستان
شهرستان:
سنندج

معرفی نامه

در دو کیلومتری شمال شهر سنندج و در مسیر روستای باباریز و قلیچیان پلی برروی رودخانه قشلاق احداث شده است که پل شیخ یا قلیچیان نامیده می‌شود.این پل در مسیر سنندج به بیجار و زنجان واقع شده است . تاریخ دقیق ساخت پل و مشخص نیست اما با توجه به نحوه ساخت و شیوه اجرای معماری طاق‌ها و پایه‌ها احتمالا این پل در دوره قاجاریه ساخته و به تدریج در دوره‌های بعد تعمیر شده است . در دوران حکومت پهلوی اول سه دهانه از شش دهانه پل که به صورت پنج و هفت بود مرمت شد .

پهنای پل شیخ سه و نیم متر و ارتفاع آن از کف رودخانه حدود هفت و نیم متر است . این پل دارای شش دهانه می‌باشد. از این میان چهار دهانه میانی بزرگ‌تر از دو دهانه کناری است.از آنجا که این پل به وسیله یکی از افراد عارف و بانفوذ استان به نام (حاج شیخ شکرالله شهبازی ) بازسازی شد به پل (شیخ) معروف شده است که به تمام منطقه اطراف آن پل گفته می‌شود.

اطراف پل سرسبز و مملو از باغ و زمین‌های کشاورزی است که مردم اطراف شهر به عنوان تفرجگاه از آن استفاده می‌کنند. این اثر در تاریخ بیست و پنج اسفند هزار و سیصد و هفتاد و هشت با شمارهٔ ثبت بیست و شش چهارده به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منابع :http://www.tebyan.

net/http://news.hit.ir/http://www.hamshahrionline.

ir/http://www.chn.ir/http://www.ordup.

com/.