اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کوه هزار
استان:
کرمان
شهرستان:
کرمان

معرفی نامه

کوه هزار کوهی است در استان کرمان در بخش راین در جنوب این شهرستان قرار دارد و بلند‌ترین قله این استان میباشد ارتفاع ان با اندازه گیری دقیق به وسیله دستگاه‌های جی پی اس ۴۵۰۱ متر براورد شده است. کوه هزار به دلیل داشتن هزار نوع گیاه گوناگون ، هزار نامیده شده است و چهارمین کوه بزرگ ایران و مرتفع‌ترین قله جنوب کشور (بام جنوب ایران ) است هزار با مساحت ۹۰۰ کیلومتر مربع سرچشمه رودخانه هایی چون هلیل رود تهرود میباشد مرتفع‌ترین مناطق مسکونی ایران روستاهای باب زنگی و اردیکان با ارتفاع بیش از ۳۳۰۰ متر در کوه هزار قرار دارد این کوه در ۱۰۰ کیلومتری جنوب کرمان قرار دارد ارتفاع کوه هزار در منطقه راین کرمان از مرکز زمین حدود ۱۲۰۰ متر بیشتر از ارتفاع کوه دماوند از مرکز زمین است به عبارتی میتوان گفت کوه هزار که کمترین شتاب جاذبه در ایران را دارد بیشترین ارتفاع را از مرکز زمین تا قله در کشور داراست معادله ثقل کوه هزار به ثبت بین المللی رسیده است مسیر عمومی کوه هزار (مسیر ابشار) کرمان تا راین =۱۰۰ کیلومتر(کرایه تاکسی از کرمان تا راین نفری ۵۵۰۰ تومان میباشد) راین تا ابشار (اول مسیر ) =۱۶ کیلومتر(کرایه ماشین از زاین تا ابشار ۴ الی ۵ هزار تومان میباشد) ابشار تا پناهگاه = ۱ الی ۲ ساعت ابشار تا قله = ۴ الی ۶ ساعت برای گرفتن راهنما میتوانید با هیات راین هماهنگ کرده و راهنما بگیرید یا با هیات کرمان هماهنگ ...

مشاهده کامل متن کنید تا راهنما در اختیار شما قرار دهند (حتما با راهنما به این کوه بروید) از راین تا ابشار مسیر اسفالت بوده ابشار دارای پارکینگ میباشد ودارای نگهبانی میباشد(برای ورود به ابشار باید ورودی داده شود ) ابتدای مسیر با شیب نسبتا تندی شروع میشود بعد از حدود ۱۵ دقیقه به کفی بالای ابشار رسیده از بالای ابشار تا پناهگاه مسیر صاف بوده ودارای شیب بسیار کمی میباشد در حدود ۲۰ دقیقه مانده به پناه گاه به دورایی میرسید که سمت راستی به پناهگاه میرست وسمت چپی را دهنه بز کش میگوییند باید از مسیر سمت راستی حرکت کرد. اول مسیر ارتفاع حدود ۲۷۷۰ متر میباشد پناهگاه در ارتفاع ۳۱۷۰ متری واقع شده است . از پناهگاه شیب قله شروع میشود مسیر قله کاملا پاکوب است در مسیر تخته سنگ بسیار بزرگی وجود دارد که به ان میگویند تاج خروس که از پناهگاه هم قابل دیدن است . معمولا میگویند تاج خروس نیمه راه است از نشانه‌های تاج خروس این است که در گوشه ای از ان سنگ نوشته ای به یاد بود از یکی از کوهنوردانی که در این مکان جان خود را از دست داده است قرار دارد.

وقتی که به قله یا کفی سر قله نزدیک میشوید دارای پناه گاه سنگچین با دیواره هایی حدود یک متر است وقتی که به سنگ چینی رسیدید سمت راست یعنی در غرب قله واقع شده است تذکر: زمان هایی که در این راهنمایی کوه هزار نوشته شده است برای افراد مختلف متفاوت هست. منبع :http://www.koohekerman.blogfa.

com/post-3.aspx.