اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار میرزا
استان:
کرمان
شهرستان:
رفسنجان

معرفی نامه

آدرس : کرمان - رفسنجان - داوران - روستای ده رنجدر۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر رفسنجان یکی از غارهای کم نظیر و زیبای استان کرمان واقع شده که دارای استلاگمیت‌های زیبا و منحصر بفرد می‌باشد. این غار در ارتفاع حدود ۲۵۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است.غار میرزا بکرو زیبا دارای فرودی معلق به طول 50 متر در فضای تالاری به ابعاد 40×10 مترمی باشد.این غار دارای 8 تالار اصلی و 4 تالار فرعی است که هر کدام ازویژگی‌های خاصی برخوردارند.

دربخش میانی غار 90 متر فرود در فضای معلق، غارنورد را به دنیای اسرار آمیزی می‌رساند. وسعت غار در این قسمت به 150 متر مربع می‌رسد که این ویژگی غار را در بین غارهای کشور کم نظیر و در میان غارهای استان بی همتا کرده است. ارتفاع بعضی از قندیل‌ها به 4 متر می‌رسد که سقف تالار را به کف آن متصل می‌کنند. در تالارغربی فسیل جانوری وحشی و در انتهای تالار شمالی برکه آبی وجود دارد.

در سقف تالار شمالی دهلیزی به طول 70 متر وجود دارد که ورود به آن مستلزم سنگ نوردی است. از زیبایی‌های این غار، دست نخوردگی وسالم ماندن غار سنگ‌ها و استالاگتیت‌های آن است واز فلش‌های رنگی و یادگاری بر روی دیوارها خوشبختانه خبری نیست که این امرناشی از فنی بودن و صعب العبور بودن غار میباشد!برای ورود به غار از دهانه غار باید وارد دهلیز باریکی شد که با کمی پیش روی در آن مسیر عریض‌تر شده و ریشه‌های درختان ...

مشاهده کامل متن روی سقف نمایان می‌شود. در این نقطه دو راه پیش روی موجود است، یکی، سوراخی کوچک در سمت راست و دیگری ادامه مسیر در روبرو که بر خلاف انتظار راه اصلی همان سوراخ کوچک سمت راستی است که به چاه 50 متری منتهی می‌شود و مسیر دیگر که ادامه مسیر است به محلی در بالای چاه 50 متری می‌رسد که نیازمند فرودی 70 متری است و بعد از طی 20 متر به محلی می‌رسیم که اگر از مسیر دوم آمده بودیم نقطه آغاز فرود بود.منبع :http://www.amavand.

ir/index.php/1392-02-21-13-25-52/-1392/117-1392-04-30-04-44-36http://ichto.ir/Default.aspx?tabid=661http://ziiireha.

tebyan.net/viewPost.aspx?PostID=244524.