اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آرامگاه شاه فیروز
استان:
کرمان
شهرستان:
سیرجان

معرفی نامه

این بنا تاریخی در نزدیکى روستاى وحدت‌آباد و قلعه سنگ سیر جان بر فراز صخره‌اى از سنگ سبز تیره به ارتفاع حدود ۳۰ متر واقع شده و در محل به نام شاه فیروز معروف است.شاه فیروز شامل یک ساختمان چهار طاقی آجری با هشت ستون و سقفی گنبدی است که بر روی این ستونها زده شده می‌باشد. بناى این آرامگاه که امروزه به صورت نیمه ویرانه در آمده، عبارت است از: یک بناى هشت ضلعى که طول هر یک از اضلاع داخلى آن ۲ و اضلاع خارجى آن ۴ متر است. هر یک از جرزهاى هشت‌گانه بنا ۱/۵ متر قطر دارند و بر فراز آن‌ها گنبدى دوپوش قرار گرفته است، قطر دهانهٔ گنبد ۵ و فاصلهٔ دو پوش آن یک متر است.

آجرهای این بنا به شکل مربع می‌باشند و مردم این نواحی نقل می‌کنند که در ساختمان آن از شیر شتر استفاده شده تا بنا محکم ساخته شود و پا بر جا بماند.میان همهٔ اضلاع هشت‌گانهٔ بنا باز است و دو طاقنما با قوس منحنى و جناغى در بالاى آن کار شده است. امروزه چهار جرز از هشت جرز بنا کاملاً ویران شده و نصف بیشتر گنبد نیز فرو ریخته است.در میانهٔ بنا و در دل صخره قبرى به طول ۲/۵ متر و عرض ۶۳ سانتى‌متر و عمق ۴۰ سانتى‌متر حفر شده است.

متأسفانه سنگ قبر آرامگاه از بین رفته و نمى‌توان از هویت فرد دفن شده و تاریخ احداث بنا اطلاع دقیقى به دست آورد. به فاصلهٔ ۱۰۰ مترى غرب آرامگاه روى بدنهٔ کوه آثار سه قبر که در دل کوه کنده شده دیده مى‌شود که احتمالاً ارتباطى ...

مشاهده کامل متن با بناى مزبور داشته‌اند.در اطراف این آرامگاه ، و در تمام سطح تپه ای که بنا بر روی آن ساخته شده ،قسمتهای شکسته و باقیمانده‌ی ظروف سفالی به چشم می‌خورد و وجود تمدنی عظیم را در این نواحی نشان می‌دهد. چهار ستون از این ساختمان خراب شده و فرو ریخته ،اما سقف آن هنوز بر روی چهار ستون مستحکم دیگر باقیمانده است.مردم محلى بناى شاه فیروز را آرامگاه ابوکالیجار بن عضدالدوله و یا فرزند او مى‌دانند که بر اثر خوردن گوشت شکار در شکارگاه در گذشته و بر فراز این صخره دفن شده است.

با توجه به شیوهٔ معمارى به نظر مى‌رسد که این بنا متعلق به دورهٔ ایلخانى - قرن ششم و نهم هجرى - باشد. عملیات بازسازى و مرمت این بنا طى سال‌هاى اخیر توسط سازمان میراث فرهنگى استان کرمان آغاز گردیده است.بنا شاه فیروز مربوط به سدهٔ ۹ ه. ق.

است و در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۶۶۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.بنا شاه فیروز مربوط به سدهٔ ۹ ه. ق. است و در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۶۶۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع :http://vista.ir/content/111738http://www.jjtvn.ir/fa/article/322http://gov.

kr.ir/index.php/1387-10-08-05-36-28http://sirna.ir/pic/index.

php/1392/10/22/shah-firooz/.