اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه نمونه گردشگری دلفارد جیرفت
استان:
کرمان
شهرستان:
جیرفت

معرفی نامه

منطقه دلفارد جیرفت یکی از مناطق بسیار دیدنی و جاذب توریست است که در تابستان محل ییلاق مناطق گرمسیری و جزو مناطق هدف گردشگری جنوب استان کرمان محسوب می‌شود. این روستا، دره ای با حدود ۴۰ کیلومتر وسعت دارد و در دشت جیرفت به سمت کوههای شمال غرب جیرفت ادامه می‌یابد. دلفارد در دامنه کوههای بلند و در امتداد رودخانه ای که سرچشمه رود " شور " است قرار گرفته است. این منطقه در 36 کیلومتری شمال شهر جیرفت و در ۲۰۰کیلومتری جنوب شهرستان کرمان قرار گرفته است و از جاذبه‌ها و مناظر زیبای طبیعی همچون آبشار، ارتفاعات، دره سبز و پوشش گیاهی برخوردار است.

پس از گذشتن از کنار جنگلهای انار شیطان که با گلهای زرد رنگ خود چشم هر بیننده ای را خیره می‌کند به منطقه سرسبز و زیبای دلفارد می‌رسیم. یکی از شگفتیهای این دهستان همزیستی درختان سردسیری مانند گردو گیلاس زردآلو و ...

در کنار درختان گرمسیری مانند انواع مرکبات و خرما در یک باغ می‌باشد و در محدوده ای کوچک، درختهای گردو و زردآلو درکنار درختان خرما، پرتقال و لیمو قرار دارند. هوای دلفارد به هوای مدیترانه ای مشهور است و رودخانه ای که سالها قبل هدایت گر سیلابها بوده دلفارد را به دو قسمت تقسیم می‌کند. در حاشیه رودخانه ای که طول آن بیش از ۱۰ کیلومتر است انواع میوه‌های وحشی از جمله تمشک انجیر و درختان سپیدار و تاکستانهای سرسبز جلوه می‌نمایند. از جمله جاذبه‌های تاریخی پیرامون منطقه نمونه گردشگری دلفارد می‌توان به مقبره حیدری، قلعه سموران و تپه‌ها و محوطه‌های تاریخی همچون کنار صندل و شهر دقیانوس اشاره کرد.

اما آبشار زیبای دلفارد که متاسفانه به دلیل خشکسالی‌های اخیر کم آب شده است یکی دیگر از جاذبه‌های این روستاست. مسیر پیاده روی برای رسیدن به آبشار که به " گلم دختر کش " نیز معروف است دارای درختان چنار بلند و قدیمی بسیار زیادی است که منظره دل انگیزی ایجاد کرده اند. در این مسیر ابتدا به یک آبشار کوچک بر می‌خوریم و پس از ادامه مسیر به ابشارهای دوم و سوم که به ترتیب مرتفع‌تر می‌شوند.مسیر پیاده روی برای رسیدن به آبشار کوتاه و مناسب برای تمام سنین است.

این آبشار از چهار حوضچه یا گُلم تشکیل شده که گُلم دوم برزگتر از بقیه است و ارتفاع آبشار هم در آن به حدود ۱۰ متر می‌رسد. با عبور از دیوار سمت چپ آبشار، به گل مدوم که کاسه سنگ زیبایی را تداعی می‌کند؛ می‌رسیم. (ارتفاع آبشارها بلند نیست و در جمع حدود ۲۰ متر می‌شود). راه رسیدن به آبشارهای بالاتر، مسیرها، سخت و سخت‌تر می‌شوند.

مسیر رودخانه در بالا دست آبشارها و در کف درهای پر از درختان کوهی، در دل کوه بالا می‌رود و فضای بکر و هیجان آوری را به نمایش می‌گذارد. شیب دامنه‌های این دره را درختان بنه تا ارتفاع ۲۵۰۰ متری اسیر تاج و تنه و ریشه‌های محکم خود نموده و در ارتفاعات بالاتر، جلال و شکوه اورس ها، دیدنی و ستودنی است. آبشار دلفارد در ارتفاع ۲۱۰۰ متری از دل کوه‌های بحر آسمان می‌جوشد و جریان آب آن، خطی از چنارهای تنومند را در کنار خود به وجود آورده است. قدم زدن در حاشیه این آب و تنفس طراوت این دره پر چنار، در تمام فصول سال، لذتی خاص را به گردشگران و عاشقان طبیعت می‌بخشد.

رستوران، درمانگاه، آب آشامیدنی، برق، مخابرات و اورژانس از جمله امکانات و خدمات پیرامونی منطقه به شمار می‌رود. در نزدیک دلفارد به یک هتل بزرگ که با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری کرمان راه‌ندازی شده برخورد می‌کنید که می‌توانید از فضای سنتی و دلپذیر آن بر بلندای دره‌ای سبز لختی به استراحت و تماشا بنشینید. روستای دلفارد از سوی سازمان گردشگری و میراث فرهنگی استان کرمان به عنوان یکی از ۱۱ روستای هدف گردشگری در استان انتخاب شده است. منابع : http://www.

farsnews.com/newstext.php?nn=13930407000454 http://dalfard.blogfa.

com/ http://kerman1400.com/?p=30456 http://torbatgardeshgar.blogfa.com/post-146.

aspx.