اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار ایوب
استان:
کرمان
شهرستان:
شهربابک

معرفی نامه

ایوب نام غاری است که بزرگترین غار آذرین ایران با بزرگترین دهانه همچنین نقش زیارتگاهی نیز دارد و در کوهی به همین نام در هفت کیلومتری جنوب شهر دهج از توابع شهرستان شهربابک واقع شده است. کوه ایوب که غار ایوب در آن قرار دارد در جنوب شرقی شهر دهج واقع در استان کرمان با ارتفاع حدود سه هزار و 200 متر در منطقه کوهستانی دهج که جزو کوه‌های رشته مرکزی ایران است قرار دارد. اصلی‌ترین مشخصه غار ایوب دهانه بسیار بزرگ غار در نیمه‌های کوه در ارتفاعی بالا است. این غار خسته از گذر زمان در دل کوه چنان خستگی از تن می‌زداید که بزرگترین دهانه را با حدود 60 در 80 متر نمایش گذارده است.

حالت لانه زنبوری داخل غار به دلیل فرسایش در اثر باد که با دانه‌های ماسه بسرعت بر سنگ داسیت کوبیده شده، افزایش یافته است. منشأ این غار گدازه‌های آتشفشانی است و در بررسی‌های باستان‌شناسان، مسکن و محل استقرار انسان‌ها در گذشته بوده و آثار دوران اشکانی به راحتی در این غار دیده می‌شود. این غار از اواخر فصل بهار که هوا به تدریج گرم می‌شود تا پایان تابستان که هوا به تدریج خنک می‌شود با عظمت و شکوه خاص خود پذیرای دوستداران طبیعت و مشتاقان خود از شهرها و روستاهای همجوار برای تفریح و زیارت می‌شود. اعتقاد بر این است که حضرت ایوب مدتی در این جا زندگی کرده که امروزه اثر آن به صورت رد پای آن حضرت بر سینه صخره‌ای غار بر جای مانده است.

ساختار ...مشاهده کامل متن سنگ‌شناسی این کوه از نوع داسیت ـ آندزیت مربوط به عهد پلیو ـ پلیستوسن از دوره‌های زمین‌شناسی است.

در گوشه ای از دیواره شرقی، شریان باریکی از آب از سقف جاری است. در پای این دیواره حوضچه ای کوچک قرار دارد که این آب در آن جمع می‌شود آبی بس خنک و گورا دارد که به ویژه برای تشنگانی که خسته از کوهپیمایی به این مکان می‌رسند با نوشیدن جرعه‌ای از این آب خستگی راه را از تن بیرون می‌کنند،این نوع از جنس سنگ‌ها بیانگر آذرین بودن آنها است. کمی بالاتر در سمت حوضچه جایگاهی هموار و صاف قرار دارد که در مرکز آن چاله کوچک هاونگ مانندی وجود دارد به نام هاونگ آرزو معروف است. در بین دو مکان جایگاه‌هایی برای نشستن و استراحت زائران خسته است که منزلگاه نامیده می‌شود در این مکان‌ها محل استراحت، نماز گذاردن، نهار و شام خوردن است، البته در زمان‌های نه چندان دور بیشتر برای اتراق شبانه استفاده می‌شد اما امروزه این کارکرد منزلگاه رو به تضعیف است، امروزه بیشتر برای استراحت کوتاه مدت و عبادات استفاده می‌شود.

حدود 150 متر بالاتر از منزلگاه زیارتگاه و جایگاه بچه مهتابی‌ها قرار دارد در محل زیارتگاه محلی گود شده شبیه به رد پای انسانی با فیزیک بدنی قوی وجود دارد که آن را منتسب به حضرت ایوب می‌کنند به واقع عامل جذب معتقدان به این مکان است، برای رسیدن به جایگاه زیارت نردبان نصب شده که زائر از آن بالا می‌رود و زیارت می‌کند در مقابل آن جایگاهی برای نماز گذاردن است که دو یا سه نفر همزمان می‌توانند در آن نماز بگذارند در ارتفاعی پایین‌تر از این جایگاه در سمت راست غرب آن محلی است که گفته می‌شود شب‌های جمعه تعدادی کودک که به بچه مهتابی معروفند، قرآن می‌خوانند و افراد معتقد می‌توانند، صدای آنها را بشنوند. در سمت راست ورودی غار در ارتفاع دیواره قسمتی توخالی است که باید با نردبان به آن دست یافت، یاغیان در زمان‌های دور در جلوی آن دیواری ساخته بودند که آنها را در مقابل دشمنان و رقبایشان و سرما و گرما محفوظ نگه می‌داشت. در پایین کوه که نقطه آغاز صعود به غار است سنگ بسیار بزرگی وجود دارد که به سنگ بارانداز معروف است، زیرا زائران می‌توانند با وسایل حمل و نقل قدیمی یا مدرن فقط تا کنار این سنگ بیایند و بقیه راه را مجبورند پیاده طی کنند تا به مقصود خود برسند که چیزی حدود یک ساعت زمان می‌برد، لذا در اینجا بار‌و‌بنه خود را پایین آورده و اتراق می‌کنند، افرادی که به هر علت نمی‌توانند بالا بروند در همین مکان می‌مانند به همین دلیل این سنگ به بارانداز معروف است. چگونه به غار ایوب برویم شما برای ورود به غار ایوب از دو راه می‌توانید وارد این مکان زیارتی یا همان غار بزرگ شوید، دهج مرز بین کرمان و یزد محسوب می‌شود و از سمت یزد 170 کیلومتر تا این مکان زیارتی است و از سمت کرمان 280 کیلومتر - از سمت یزد بعد از گذر از مهریز و مسجد ابوالفضل و گذر از وسط قله شمش که سه کیلومتر بعد از این مکان جاده دهج از جاده بین‌المللی جدا می‌شود و تا 40 کیلومتر ادامه دارد که به شهر دهج برسید و از خود شهر تا این مکان 10 کیلومتر است و از سمت کرمان بعد از گذر از رفسنجان انار از دو راه می‌توانید به دهج بیایید از انار به سمت جوزم که 50 کیلومتر است و از جوزم تا دهج 25 کیلومتر است یا می‌توانید از انار به سمت یزد بروید که بعد از 30 کیلومتر جاده آن از سمت چپ جدا می‌شود.

منابع : http://fa.wikipedia.org/wiki http://www.khabaronline.

ir/detail/155371/society/tourism http://sirjann.blogfa.com/post/994 http://www.irancaves.

com/fa/cavedetail.aspx?ID=404.