اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار دره گلم دخترکش
استان:
کرمان
شهرستان:
جیرفت

معرفی نامه

در چهل کیلومتری شمال غرب شهر جیرفت بخش سردسیر دلفارد، در دره ای شرقی–غربی و مملو از چنارو در محل روستای کراه آبشاری زیبا واقع شده است، به نام آبشار دلفارد یا گلم ذختر کش . گلم به معنای حوضچه است و گلم دختر کش شاید تداعی کننده از خاطرات دوری باشد که در این حوضچه دختری که غرق شده باشد. آب و هوای این منطقه بسیار دل انگیزی می‌باشد. ییلاق‌های دلفارد از مناطق زیبای طبیعت استان کرمان محسوب می‌شود که در مسیر جیرفت به ساردوییه واقع شده است.

آبشار کراه و چند آبشار متوالی بنام آبشارهای دره گلم دخترکش، مکان هایی بسیار مناسب جهت جذب توریست‌ها و محققین هستند. این آبشار از چهار حوضچه یا گُلم تشکیل شده که گُلم دوم برزگتر از بقیه است و ارتفاع آبشار هم در آن به حدود 10 متر می‌رسد. با عبور از دیوار سمت چپ آبشار، به گل سوم که کاسه سنگ زیبایی را تداعی می‌کند؛ می‌رسیم. (ارتفاع آبشارها بلند نیست و در جمع حدود 20 متر می‌شود).

برای رسیدن به آبشارهای بالاتر، مسیرها، سخت و سخت‌تر می‌شوند. مسیر رودخانه در بالا دست آبشارها و در کف درهای پر از درختان کوهی، در دل کوه بالا می‌رود و فضای بکر و هیجان آوری را به نمایش می‌گذارد. شیب دامنه‌های این دره را درختان بنه تا ارتفاع 2500 متری اسیر تاج و تنه و ریشه‌های محکم خود نموده و در ارتفاعات بالاتر، جلال و شکوه اورس ها، دیدنی و ستودنی است. آبشار دلفارد در ارتفاع 2100 متری از دل کوه‌های بحر آسمان می‌جوشد و جریان آب آن، خطی از چنارهای تنومند را در کنار خود به وجود آورده است.

قدم زدن در حاشیه این آب و تنفس طراوت این دره پر چنار، در تمام فصول سال، لذتی خاص را به گردشگران و عاشقان طبیعت می‌بخشد. رودخانه دلفارد در این منطقه رودی دایمی است به طول ۳۰ کیلومتر که از کوه بهرآسمان در ۵۳ کیلومتری شمال غربی جیرفت سرچشمه گرفته و روستاهای بسیاری از جمله دربا، دلفارد، دهنه زنگر، رزشیرین، رضی آباد و کولدون را سیراب می‌کند و در انتها با رودخانه سگدر مخلوط شده و رودشور جیرفت را تشکیل می‌دهد. منبع :http://shabestan.ir/ http://kerman1400.

com/ http://negarkhaneh.ir/ http://www.halil.ir/ http://dalfardman.

blogfa.com/.