اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای دهبکری
استان:
کرمان
شهرستان:
بم

معرفی نامه

«روستای ییلاقی دهبکری» در 50 کیلومتری شهر بم در مسیر جیرفت در ابتدای رشته کوه «جبال بارز» قرار گرفته است. آب و هوای آن تحت تاثیر اقلیم کوهستانی در تابستان‌ها ملایم و در زمستان‌ها معتدل است. بنابر منابع بومی و محلی، «بکر» نام یکی از بزرگان طایفه‌ای بوده است و این روستای ییلاقی به نام او نامگذاری شده است. قدمت این روستا را دو قرن گزارش کرده‌اند، اکثر خانه‌های روستا با توجه به استفاده از مصالح و روش‌های جدید معماری نوسازی شده است.

فضای این روستا را درختان تنومند سپیدار و گردو و باغهای زردآلو و آلبالو و هلو چشم نواز کرده است. ارتفاع این روستا در حدود 2500 متر است که در بین کوه‌های شیر، برفو، سوزا، کمالی و جمالی و سولو واقع شده است. عبور جاده از بخش‌های غربی روستا باعث شده است که اشراف مناسبی نسبت به روستای دهبکری به وجود آید تا عابران و مسافران لذت بیشتری در حرکت به سوی جیرفت مشاهده کنند. وجود کوه‌های مانند جبال بارز، که تورهای کوهنوردی زیادی از آن استقبال می‌کنند، «قله علم کوه» که از مناطق مهم با قابلیت ورزش‌های کوهستانی است و بلندترین قله رشته کوه جنوبی و سراسری جبال بارز است، ارتفاعات «کوه شیر» و منطقه زیبای «مرغک»، وجود آبشارها در بخش‌های جنوبی دهبکری در دامنه کوه «برفو»، همچنین چشمه سارها و قنات‌های مختلف فضای دل انگیزی را به وجود آورده است.

مهم‌ترین سوغاتی‌های این روستا، ...مشاهده کامل متن شامل محصولات باغی به ویژه گردو بادام کوهی است.

گردو، بادام و آلبالوی دهبکری شهرت منطقه‌ای دارد و در بازارهای استان به فروش می‌رسند. از غذاهای رایج خوش طعم و گردشگرپسند این روستا می‌توان به آبگوشت زمستانی، کشک گردو، آش گردو، بزقورمه و انواع کباب اشاره کرد.روستای دهبکری از طریق شهرهای کرمان، بم و جیرفت، با جاده‌ای آسفالت قابل دسترسی است.منابع:http://www.

argnews.ir/http://www.iranvillage.ir/article-print-4985.

htmlhttp://dehbakre90.blogfa.com/http://www.fam-group.

blogfa.com/page/1022.