اطلاعات بیشتر


نام مکان:
موزه سکه کرمان
استان:
کرمان
شهرستان:
کرمان

معرفی نامه

این موزه ( ضرابخانه) که حدود چهارصد سال قدمت دارد یکی از عناصر مجموعه گنجعلی خان کرمان می‌باشد که در ضلع شمالی میدان گنجعلی خان و در داخل این مجموعه کم نظیر قرار دارد. بادگیر زیبای مدرسه ابراهیم، از داخل میدان برفراز آن خودنمایی می‌کندکه در کنار گنبد چهار سوق نمایی زیبا را خلق کرده است.نقشه این ساختمان به شکل مربع می‌باشد که از یک گنبد مرکزی و چهار طاق نمای کم عمق تشکیل شده است که چهار اتاق در چهار گوشه آن وجود دارد. گنبد این ساختمان در وسط قرار گرفته و انعکاس نور ملایمی که از کلاه فرنگی به درون آب حوض زیرآن می‌تابد روشنایی ملایمی به همراه تنوع در فرم، فضا و معماری ساختمان ایجاد می‌کند.

داخل این ساختمان مزین به گچبری به شکل آجر کاذب می‌باشد. بندکشی آجر‌ها به رنگ اُخرایی ، طاق نماهای آن ضربی و کف این بنا از سنگ‌های مربع شکل سنگفرش شده است که به آبریز حوض ختم می‌شوند. در هنگام باز سازی این بنا، مقداری سکه و ابزارآلات و قطعات فلزی مربوط به ضرب سکه در این مکان کشف شده است که نمایانگر کاربری این مکان به عنوان ضرابخانه در زمان صفویه است. از سال هزار و سیصد و هفتاد همزمان با برگزاری مراسم بزرگداشت خواجوی کرمانی، این مکان به عنوان موزه سکه مورد استفاده قرار گرفته است.

در این موزه مسکوکات متعلق به دوران‌های مختلف تاریخی مانند اشکانی، ساسانی، اموی، عباسی، قاجاری و پهلوی به ...مشاهده کامل متن همراه اطلاعات آنها قرار گرفته است که بازدیدکنندگان می‌توانند از آنها دیدن نمایند .

موزه تخصصی سکه کرمان مکانی مناسب برای محققان، پژوهشگران و گردشگران علاقه‌مند به بازدید از اشیاء کوچک و ظریف سیمین و زرین می‌باشد.منابع : http://www.yjc.ir/http://shortevent.

com/9599/cognitive-coin-museum-kermanhttp://tnews.ir/news/ED9F34470838.html.