اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده حسین جوپار
استان:
کرمان
شهرستان:
کرمان

معرفی نامه

بنای آرامگاه امامزاده حسین جوپارمربوط به دورهٔ صفویه و قسمتی از کاشیکاری آن مربوط به زمان ناصرالدین شاه است.داخل ضریح قبر سه امامزاده که از فرزندان امام موسی بن جعفر‌(ع) هستند، دیده می‌شود.امامزاده حسین، امامزاده قاسم و امامزاده عبدالله (علیهم السلام) ، از سال تولد و شهادت امامزاده‌ها اطلاعی در دست نیست، ولی می‌توان گفت در حدود سال‌های بعد از شهادت امام رضا(ع) در این محل به شهادت رسیده‌اند.شهرت محل مربوط به فرزند امام موسی کاظم(ع) است، اما کاتب کتب مزارات استان کرمان که اخیراً تالیف شده معتقد است با همین تشابه اسمی مزاراتی در شیراز، بهبهان، طبس، قزوین و کوفه وجود دارد که هر کدام جای بحث مجزا دارد.

شخصیت مدفون در این مکان را «حسین بن حسین بن زید» شهید بن امام علی بن الحسین السجاد(ع) می‌دانند، تاریخ شهادت آن بزرگوار مربوط به سال‌های 200 هجری قمری است همچنین وی به دستور «هرثمه بن اعین» حاکم خراسان و کرمان به شهادت رسید.گنبد آبی رنگ آن با خط‌‌های سفید که شکل‌های هندسی منظمی را به وجود آورده است مانند نگینی در وسط شهر می‌درخشد.این گنبد با الهام از سبک معماری و طرح گنبد ماهان ساخته شده است. درختهای وسط آن و اتاقهای دور تا دور آن جلوه خاصی را به این مکان بخشیده و کاشی کاری و آئینه کاری داخل رواق‌ها فضاهای روحانی بر این محل حاکم کرده است.

این بنا در طول دوران مختلف مورد مرمت قرار ...مشاهده کامل متن گرفته و گچ‌بری‌ها، مقرنس، رواق‌ها، ایوان و درب‌ها در سال 1354 نصب شده است.

از جمله الحاقات این بنا کاروان‌سرایی است که در مجاورت و متصل به بقعه ساخته شده است.ساختمان این امام‌زاده در فضای مشجری قرار گرفته و از زیارتگاه‌های معتبر کرمان محسوب می‌شود.زائر سرای قدیمی در دو طبقه بنا شده وجود حوض و درختهایی در وسط آن و اتاقهای دور تا دور آن جلوه خاصی را به این مکان بخشیده است.اصل بقعه 37.

35 متر، چهار رواق زیبا در شرق، غرب، شمال و جنوب (4 ایوان)، اصل مرقد 10.10 متر مربع با ارتفاع 7 متر ، قطر گنبد 7 و نیم متر و ارتفاع 10 و نیم متر است.بنای شاهزاده حسین متشکل از حیاط، حرم‌، گنبد و حسینیه‌، سقاخانه‌، بازارچه‌، دو زائرسرا‌، حیاط، حرم، گنبد، رواق و..

. است ، از تزئینات جالب توجه دورة صفویه آن کاربندی رواق اطراف حرم را می‌توان نام برد.بقعه متبرکه شاهزاده حسین جوپار(ع) کرمان که در روزهای خاص بیش از 50 هزار نفر و در روزهای عادی 15 هزار نفر زائر دارد،میعادگاه عاشقان خداجو است و وقتی که اسم جوپار برده می‌شود نام امامزاده حسین (ع) در ذهن انسان تداعی می‌شود.این بنا به شماره 529 به ثبت رسیده است.

منبع:http://bogha.ir/http://isna.ir/www.yjc.

irhttp://www.negahmedia.ir/.