اطلاعات بیشتر


نام مکان:
سد جیرفت
استان:
کرمان
شهرستان:
جیرفت

معرفی نامه

سد جیرفت جزء سدهای مدرن و بزرگ کشور محسوب می‌شود و در۴۰ کیلومتری شمال غربی شهر جیرفت، در محلی بنام تنگ نراب بر روی رودخانه هلیل رود احداث شده است.این سد ، یک سد بتنی دو قوسی است که ارتفاع آن از پی ۱۳۴ متر و درازای تاج آن ۲۷۷ متر است. ضخامت این سد بین ۱۷ متر در کف تا ۵ متر در تاج متغیر است. حجم مخزن در تراز نرمال در حدود ۴۱۰ میلیون متر مکعب می‌باشد.

از نظر بهره برداری سد مخزنی – کشاورزی – برقابی محسوب می‌شود. سطح زیر کشت در نظر گرفته شده برای آن ۱۴۲۰۰ هکتار است و بزرگترین تجمع آب شیرین در استان کرمان را شامل می‌شود.سد عظیم جیرفت که بصورت چند منظوره طراحی شده با داشتن دریاچه‌ای بالغ بر ۱۰۰۰ هکتار مساحت و با گنجایش زیاد نقش و توانایی بسیار مهمی از لحاظ کنترل سیل دارد.مسیر پایین دست سد را دره‌های عمیقی به گودی۲۵۰ متر با دیواره‌های بلند سنگی و هراس انگیز در برگرفته اند که جریان هلیل رود را هدایت می‌کنند.

همچنین دیدن دریچه سد جیرفت که با شدت فراوان آب را از دل دیواره بلند و بتنی به اعماق دره پرتاب می‌کند، فراموش نشدنی است و در برخی سال‌ها امکان صید انبوه ماهی نیز دردریاچه سد وجود دارد.برخی دره‌های عمیق و سنگی زیر سد بی شباهت به دره‌های پارک ملی «گرندکنیون» آمریکا نیستند.این سد بزرگترین سد مخزنی در استان کرمان به شمار می‌رود و هر ساله به خصوص در ایام نوروز خیل عظیمی از شهروندان ..

.مشاهده کامل متن جیرفتی و مسافران نوروزی از سد و رودخانه پائین دست آن بازدید می‌کنند.منبع:http://www.daqianus.

com/http://www.negahmedia.ir/http://www.ilna.

ir/http://www.mehrnews.com/.