اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مجموعه ابراهیم خان
استان:
کرمان
شهرستان:
کرمان

معرفی نامه

ابراهیم خان ظهیر الادوله در دوره حکومت فتحعلی شاه قاجار حاکم کرمان بوده و در دوران فرمانروائی اش در کرمان ، یکسری بناهای بسیار ارزنده در مرکز شهر و جنب مجموعه گنجعلیخان ایجاد نموده است.این مجموعه در ضلع شمالی مجموعه گنجعلیخان و در جوار میدان واقع گردیده است. این مجموعه شامل بازار (قیصریه ) , حمام , آب انبار و مدرسه می‌باشد که بعدها خانه مدرس یا خلوت به آن اضافه شده است.مساحت کل مجموعه قریب به ۴۵۰۰ مترمربع است ، معماری این مجموعه با الهام از معماری عصر صفویه بنا شده و یکی از مجموعه هایی است که کاشی خشتی هفت رنگ عنصر تزئینی غالب در آن می‌باشد.

بازار ابراهیم خان در ضلع شرقی مدرسه و حمام قرار دارد و به نام قیصریه زرگری شهرت دارد ، کاربری آن از گذشته تا به امروز حفظ شده است ، از ویژگی‌های این بازار فضاهای بسیار باز و ارتفاع مناسب آن است.مدرسه ابراهیم خان ( ظهیرالدوله ) در داخل قیصریه نزدیک بازار و شمال بازار قدیم و میدان گنجعلیخان قرار گرفته و سال‌ها محل بحث و فحص و مدرس طلاب قدیمه بوده و حجره‌های آن در اطراف و چهار ضلع آن واقع است .این مدرسه را شاه نشین , محراب , ایوانچه و غرفه‌های اطراف تشکیل می‌دهد.تزئینات نمای داخلی مدرسه کاشی هفت رنگ با نقش گل و بوته , گلدان و باغ و نیز مقرنس کاری و گچبری است .

در این مدرسه می‌توان یکی از رفیع‌ترین بادگیرهای کرمان که از زیباترین بادگیرهای ...مشاهده کامل متن شهر کرمان است مشاهده کرد.

ایوان شرقی و برج ساعت این مدرسه کاشیکاری و چشم اندازی زیبا دارد که در نوع خود کم نظیر است.در یک کتیبه ماده تاریخ بنای این مدرسه دیده می‌شود که اثر شادروان صبای کاشانی شاعر مشهور است. این کتیبه کاشی برروی دیوار مدرسه نصب شده است.یکی از تزئینات جالب مدرسه سنگ یک پارچه ای است که از مرمر به صورت بسیار زیبایی تراشیده شده و ورودی مدرسه را در برگرفته است .

حمام ابراهیم خان درکنار مدرسه و وسط بازار واقع شده و با جزئی تغییرات خزینه آن بسته شده و با لوله کشی مناسب از محیط بهداشتی برخوردار گردیده و هم اکنون نیز مورد استفاده می‌باشد.این حمام به دو بخش رختکن و گرم خانه تقسیم می‌شود.حمام ابراهیم خان مانند سایر حمام‌های سنتی ایران پایین‌تر از سطح زمین بنا شده است که این امر در حفظ گرمای داخل حمام و همچنین آبرسانی آن مؤثر بوده است. آب انبار ابراهیم خان در عصر خویش یکی از آب انبارهای معتبر شهر کرمان بوده که آب بخشی از شهر قدیم کرمان را تأمین می‌نموده است.

منبع:http://www.yjc.ir/http://vista.ir/http://www.

negahmedia.ir/.