اطلاعات بیشتر


نام مکان:
باغ عمارت بیگلر بیگی ( فتح‌آباد )
استان:
کرمان
شهرستان:
کرمان

معرفی نامه

باغ عمارت بیگلر بیگی (فتح آباد) در ۲۵ کیلو متری شهر کرمان در روستای اختیار آباد واقع شده است.این باغ مربوط به دوره قاجار است و الگوی احداث باغ شاهزاده ماهان است.باغ فتح آباد از یادگارهای فضلعلی خان بیگلربیگی است و به همین دلیل آن را باغ بیگلربیگی نیز می‌گویند.عبور آب فتح آباد از میان این باغ به آن صفا و طراوت خاصی می‌بخشیده است.

مصالح ساختمان‌ها از خشت خام و تزیین آن با گچ و مقابل سر در باغ حوضی به ابعاد 60 در 5 متر با فواره‌های زیبا طراحی شده بود. علاوه بر سر در که ساختمانی دو طبقه داشته طاق نماهایی نیز در طرفین آن احداث شده بود. فتحعلى خان قراباغى که ملقب به بیگلربیگى شده بود در مجموع در زمان دو دوره حکومت و فرمانروایى خود بر کرمان (مجموعا بیش از 5 سال) اقدام به احداث باغ و عمارت باشکوهى در خارج از شهر کرمان نمود که دردورانهاى بعد نصرت الممالک اول و دوم نیز از آن عمارت استفاده نموده اند. بنابراین تاریخ احداث باغ و عمارت باشکوه بیگلربیگى (فتح آباد) را میتوان بین سالهاى 1253 تا 1263هجرى قمرى دانسته که مقارن با دوران حکومت محمدشاه قاجار است.

قنات مشهور فتح آباد که روزگارى از قناتهاى قدیمى و مشهور شهر کرمان بوده تامین کننده آب باغ و عمارت آن بوده است.ساختمان اصلى مجموعه انتهاى شمال باغ و در دو طبقه احداث گردیده است و در سمت جنوب بنا حیاط مستطیل شکل شمالى – جنوبى و دو حوض آب در وسط حیاط بوده که آثار آن هنوز باقیست.به فاصله حدود سى مترى ضلع شرقى بناى اصلى عمارت چهارفصل قراردارد که در یک طبقه پلان منسجم و چهارگوش مربع بنا گردیده است. این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۲۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع:http://www.asriran.com/http://www.negahmedia.

ir/http://kavirekerman.blogfa.com/http://www.khabaronline.

ir/.