اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای ده لولو
استان:
کرمان
شهرستان:
کرمان

معرفی نامه

ده لولو نام روستایی است که در قسمت شمالی شهرستان کرمان قرار دارد.روستای ده لولو به سبب اقلیم مساعد و طبیعت سرسبز از زیباترین مناطق ییلاقی به شمار می‌رود. روستای ده لولو از طریق شهر کرمان و با جاده‌ای آسفالت قابل دسترسی است.رویش انواع گل‌ها و گیاهان زیبا در گوشه و کنار روستا از عوامل جذب گردشگران به سوی آن می‌باشد.

این روستا از روستاهای قدیمی شهرستان کرمان است و به سبب آب فراوان و چشمه‌های جوشان این منطقه به یکی مناطق هدف گردشگری در استان کرمان درآمده است . نزدیکی روستای ییلاقی ده‌لؤلؤ با شهر کرمان از عوامل اصلی جذب گردشگران به این روستا می‌باشد. رشته کوهایی مثل تیزنک و لیسون در گردآگرد این روستا خودنمایی می‌کنند.هر چند ده لولو 20 کیلومتر با مرکز استان کرمان فاصله دارد اما به لحاظ آب و هوایی با کرمان بسیار متفاوت است .

درختان زیاد و کهنسال این منطقه و همچنین چشمه سارهای طبیعی و آب فراوان باعث شده علاوه بر رونق کشاورزی از تابستان خنک و دلچسپی در این روستا حاکم باشد.این روستا در تابستانها و حتی زمستانها میزبان میهمانهای داخلی و خارجی فراوانی است و به همین دلیل در روستا اردوگاههای تفریحی چشم میخورد .در این روستا مثل مناطق کوهستانی ،درختانی سردسیری مثل هلو ،زردآلو ،گردو ،انار ،سیب درختی ،گیلاس و ..

.به فراوانی دیده می‌شود که میوه‌های این درختان به دلیل آب و هوای خوب ،هم کیفیت ...

مشاهده کامل متن خوبی دارند و هم بازار خوبی برای فروش دارند.از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری روستای ده‌لولو می‌توان به آبشار سینک دراردوگاه شهید باهنر کوهپایه، آبشار وامق آباد، آسیاب بادی فوسک دهنه طبیعی و بکر وامق آباد و رودخانه دایمی و حواشی سرسبز آن اشاره کرد.مردم روستا در اعیاد ملی و مذهبی به جشن و سرور و در ایام محرم و وفات ائمه به سوگواری می‌پردازند. از مراسم ویژه این روستا می‌توان به برپایی مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورا، مراسم الهه رمضونی (ویژه شب‌های ماه رمضان) و مراسم باران‌خواهی اشاره کرد.

بهره‌گیری از انواع آوازها و ترانه‌های محلی در مراسم شادی و عروسی روستا معمول است.قلعه‌بازی و تیله‌بازی از مهم‌ترین بازی‌های بومی و رایج در میان جوانان روستا است.مردم روستابه ندرت از پوشاک محلی استفاده می‌کنند ، در فصل زمستان برخی از افراد میانسال، لباس‌های محلی متناسب با این فصل را می‌پوشند.سوغات روستا شامل انواع خشکبار مرغوب، کشک و روغن حیوانی است.

از غذاهای محلی این روستا می‌توان به قورمه سبزی، آش برنج و کشک و بادمجان اشاره کرد.منبع:http://deevanonline.com/http://www.negahmedia.

ir/http://markeshe.blogfa.com/.