اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده سلیمان شاه (علیه السلام )
استان:
کرمان
شهرستان:
کوهبنان

معرفی نامه

آرامگاه امامزاده سلیمان شاه (علیه السلام ) در یک کیلومتری مزار شیخ برهان الدین ، در قسمت غربی کوهبنان، در اراضی مشهور به «دِهنو» می‌باشد و اهالی وقت او را امام زاده سلیمان شاه می‌نامند و مانند عامه‌ی اهالی اکثر قرای ایران، وی را برادر امام رضا (ع) می‌دانند.این بنا از مهمترین و معتبرترین امامزاده‌های استان کرمان است. تاریخ بنای بقعه به درستی معلوم نیست ، اما از برخی شواهد می‌توان آن را به دوران صفوی احتمال داد که در دوران اخیر بازسازی و مرمت شده است.وی سیدی جلیل القدر ، شریف و از بزرگان سادات کرمان بود که در کوهبنان سکونت داشته و در قرن ششم هجری قمری می‌زیسته و به احتمال قوی در اواخر قرن ششم هجری نیز وفات یافته است.

سیدسلیمان دارای فرزندی به نام سیدمحسن بود که او نیز دارای فرزندی به نام سیدوحید و در نتیجه از او سیدشمس الدین محمدشاه به وجود آمده که در روستای فتح آباد زرند مدفون است. او فرزندی به نام علی داشته که از او محمدشاه و از او نیز جمال الدین محمد و از او نیز مرتضی و از او نیز سیدرفیع الدین علی به وجود آمده اند که جملگی درکوهبنان و کرمان بوده اند.اکثر اجداد و بنی اعمام او پس از استقرار دولت فاطمی در مصر، به مغرب و مصر مهاجرت کردند و شمار اندکی از آنان در کرمان، کرمانشاه و دینور سکنی گزیدند که منجمله آنان همین امامزاده سیدسلیمان است.نسب شریف سیدسلیمان کوهبنان با 12 واسطه به .

..مشاهده کامل متن امام جعفر صادق (علیه السلام) منتهی می‌شود. چون کوهبنان زمانی محل تجمع اهل تصوف بوده و این گروه در آخر نام اقطاب خود، کلمه شاه را اضافه می‌نموده اند، لذا این مکان هم آرامگاه یکی از همان اقطاب تصوف است که «سلیمان شاه » نامیده می‌شود .

ساختمان اولیه این بنا قدیمی و به صورت خشت و گلی بوده که از قدمت آن اطلاعی در دست نیست. اما ساختمان جدید آن که حدود 20 سال قبل ساخته شده از آجر بوده و داخل آن سنگ کاری شده است.ساختمان این مقبره، به صورت مربع با سقفی گنبدی شکل که دارای پنجره‌های طاقی بوده که در زیر گنبد آن، مقبره‌ی سلیمان واقع شده و اطراف مقبره را ضریح چوبی که قدت آن به حدود 90 سال می‌رسد، فرا گرفته است.حدود چهارصد و اندی سال قبل، گنجلی خان این محل را باز سازی نموده و اکنون نیز به همت اداره‌ی اوقاف استان کرمان، تعمیر گردیده است.

مردم اموات خود را در اطراف این امامزاده به خاک می‌سپارند و شهیدان هشت سال دفاع مقدس در جوار این امامزاده آرمیده اند.منبع:http://www.emamzadegan.ir/http://www.

mahk.tk/http://mahk92.rzb.ir/http://www.

negahmedia.ir/.