اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار جوپار
استان:
کرمان
شهرستان:
کرمان

معرفی نامه

شهر جوپار در حدود ۲۵ کیلومتری جنوب شهر کرمان قرار دارد که در دامنه رشته‌کوه‌های مرکزی ( کوه جوپار) واقع شده‌است. این شهر از سوی شمال به کرمان، از سوی شرق به ماهان، از طرف جنوب به کوه جوپار و از طرف غرب به شهر گلزار و روستای بهرامجرد منتهی می‌شود. جوپارمنطقه ای ییلاقی و با آب و هوایی خنک و معتدل در تابستان است. رشته کوه جوپار با ارتفاع 4135 متر در جنوب شهر واقع شده است که دارای قله‌های متعددی می‌باشد از جمله سه شاخ بزرگ وکوچک-کیل جلال – بلوچی – کش و… قله سه شاخ جوپار یکی از زیباترین قله‌های ایران است و این به دلیل دیواره‌های بلند و دهلیزهای ترسناک است که به خصوص در فصل زمستان کوهنوردی را با وجود داشتن امکانات پیچیده و فنی کوهنوردی میسر می‌کند وجود یخچالهای طبیعی و بیدستانهای سرسبز ؛چشمه‌های پر آب و بعضی چمنزارها زیبایی خاصی را به منطقه سه شاخ جوپار بخشیده است .

جانپناه فلزی که در منطقه کاسه سه شاخ توسط کوهنوردان مناطق کرمان ساخته شده ؛ در زمستانها پناهگاهی است برای کسانی که می‌خواهند قله را صعود کنند و از زیبایی‌های اطراف بهره ببرند. گیاهان دارویی فراوانی از کوه جوپار به دست می‌آید مانند آلاله؛ آویشن؛ مرزن جوش و از همه مهمتر زیره سیاه .زیره معروف کرمان که شهره آفاق است از کوه جوپار به دست می‌آید. این آبشار در دامنه‌های شمالی رشته کوه جوپار در جنوب شهرستان ماهان قرار گرفته است و برای دسترسی به آن می‌بایست از طریق جاده ماهان به روستای خندق خرپران رفته و سپس تا جانپناه جوپار که یکی از شاهکارهای کوهنوردی است، کوهپیمایی کرد.

این آبشار فصلی در مسیر صعود به ققل سه شاخ و تل خاکی قرار داشته و از میان دره ای باریک فرو می‌ریزد.گزارش گروه کوهنوردی اماوند کرمان به روایت خانم مژگان گلستان پس از صرف صبحانه در خرپران ساعت 10 صبح در مسیر پاکوب به سمت رودخانه در مجاورت سنگهای بزرگ وارد رودخانه شدیم وپیمایش آبشارها آغاز شد.تعداد آبشارها به 30 عدد میرسد،رودخانه بسیار پر آب و به شدت گل آلود بود.شمالی جنوبی بودن دره این حسن را دارد که باد آزاردهنده ای نمیوزد اما در هر صورت نیاز به لباس اضافه و گرم و آب بندی کردن وسایل وجود دارد.

قطعا در وسایل همراه ،طناب بلند و طناب انفرادی باید باشد.از آبشار پنجم به بعد بعضی آبشارها توسط آقایان پورشیخعلی ، ایمان آشوری،محمدرضا کاظمی و شاید دوستانی دیگر که من نمیدانم رول کوبی شده یا رول با رینگ و زنجیر دارند(همینجا به این همنوردان درود و سپاس میفرستیم).حدود پنج آبشار بلند بوده و باید با طناب بلند فرود را انجام داد اما بعضی آبشارها را میتوان با طناب انفرادی نیز فرود آمد.تفاوتهای این دره و آبشار با آبشارهای فوسک در این است که این مسیر تماما در تنگه دره و بین دیواره‌های بلند قرار دارد و هیچ کجای مسیر در فضای باز قرار ندارد راهپیمایی و فاصله بین آبشارها کم است و تمام مسیر در جریان رودخانه و آب قرار داریم.

که البته همین خصوصیات صحنه هایی بسیار زیبا و بدیع از طبیعت دره و دیواره‌ها خلق کرده است.در طول مسیر در دو نقطه راه فرار به بیرون دره مشاهده کردیم که البته با دست بسنگها و شیب تندی بسمت بالای دره میباشد.در ساعت 7/5 پس از پیمایش موفقیت آمیز آبشارها از دهانه دره که دقیقا در مجاورت راهرو رجب میباشد خارج شدیم و پس از پیمایش دهانه فناتغستان و رسیدن به ماشینها در ساعت 9 پایان برنامه اعلام شد.منبع :http://www.

amavand.ir/bakhshdarimahan.ir.