اطلاعات بیشتر


نام مکان:
چشمه سلیمانیه
استان:
اصفهان
شهرستان:
کاشان

معرفی نامه

مهمترین ویژگی باغ فین کاشان سیستم آبرسانی منحصر به فرد آن است. آب باغ از چشمه ای تامین می‌شود به نام سلیمانیه که هفت هزار سال قدمت دارد. چشمه سلیمانیه در ضلع جنوب شرقی باغ تاریخی فین واقع گردیده و فاصله آن تا مرکز شهر شش کیلو متر است و در واقع جزو قنوات است .آب چشمه به واسطه داشتن بعضی املاح برای آشامیدن مناسب نیست اما به دلیل کیفیت‌های خاص خود مانند صافی، پاکی و روشنایی کم‌نظیر و همچنین کیفیت ثابت و تغییر ناپذیرش همواره مشهور و ضرب‌المثل بوده است.

این چشمه از بن صخره‌هایی به نام کوه دندانه و شکاف تخته سنگ‌های معدن گچ و آهک واقع در شش کیلومتری غرب کاشان از طریق مجرای زیر زمینی شبیه به کوره قنات با 18 حلقه چاه در جوار باغ فین ظاهر می‌شود . برخی اعتقاد دارند در دوران شاه سلیمان صفوی در اطراف این چشمه صفه یا بنایی ساخته شده و به این سبب آن را چشمه سلیمانیه می‌نامند.از ویژگی‌های آب یکی میزان آن است که اصلاً بستگی به بارندگی سالیانه و فصل پرباران و کم باران ندارد و دبی آب همیشه ثابت است حتی در سال‌های خشک سالی این میزان تغییر نمی‌کند . دبی آب حدود 360 لیتر در ثانیه است .

دومین ویژگی آب دمای آن است که در طول سال ثابت و روی 25 درجه است . در زمستان که محیط سرد است آب گرم به نظر می‌رسد و در تابستان که محیط گرم است آب خنک به نظر می‌رسد .در مورد وجه تسمیه این چشمه دو روایت گفته می‌شود .یکی اینکه کاشان یکی از مناطق یهودی نشین بوده یهودیان ساکن در این شهر برای این آب قداست خاصی قائل بوده اند.

زیرا این آب را از معجزات سلیمان نبی می‌دانستند وآن را چشمه سلیمانیه می‌نامیدند .دیگر اینکه می‌گویند در دوران شاه اسماعیل صفوی اطراف این چشمه صفه یا بنایی ساخته شده و آن را بنام سلیمان صفوی چشمه سلیمانیه می‌نامند . هر دو روایت نقل قول از عوام است .آب چشمه سلیمانیه پس از عبور از حوضها وجویهاو فواره‌ها ی فیروزه ای باغ فین ،باغات فین علیا وسفلی را همراه با فعال کردن آسیابهای متعدد ،کشتزار‌ها ی دشت دروازه کاشان را مشروب می‌کند.

منبع :http://fa.wikipedia.org/http://www.keyashiyan.

com/modules.phphttp://isfahan.irib.ir/webpodcastprod/461-statenaturecrafts/28722-1392-05-03-05-19-25.