اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه خواجه باروخ
استان:
کرمانشاه
شهرستان:
کرمانشاه

معرفی نامه

خانه خواجه باروخ یکی از بناهای تاریخی و باشکوه شهر کرمانشاه که به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.مالک این خانه خواجه باروخ از تجار کلیمی کرمانشاه بوده و در زمان ناصر الدین شاه ساخته شده‌است .این خانه در بخش کلیمی نشین محله قدیمی فیض آباد کرمانشاه واقع شده‌است مشخصات بنااین خانه از نوع درونگرا است یعنی ورودی با یک هشتی آغاز میشود که دارای طاق نماهای آجر است.سپس وارد حیاط بیرونی میشویم.

در ضلع شمالی این حیاط حوضخانه قرار دارد که حد فاصل بین بیرونی و اندرونی است یعنی از هر دو طرف نور میگیرد اما ورودی آن از حیاط اندرونی است .در طبقه فوقانی حوضخانه اطاقی قرار دارد که آن نیز از هر دو حیاط نور میگیرد، پس از عبور از راهرویی که در گوشه بین ضلع شمالی و ضلع شرقی واقع است وارد حیاط اندرونی میشویم.تالار آن در ضلع غربی واقع است با یک اروسی و دو در کوچکتر در طرفین اروسی دو اطاق قرار دارد که مستقلاٌ به ایوان باز میشود.در ضلع شمای نیز اطاق هایی هستند ودر طبقه همکف حمام قرار دارد که دارای حمام سرد و گرم است و هنوز هم قابل استفاده است, سقف حمام به صورت گنبدی است در ضلع شمالی طبقه پایین و بالا دارای ایوان ستوندار است با این تفاوت که ستونهای طبقه همکف آجری و چهارگوش است در حالیکه طبقه فوقانی با ستونهایی با مقطع گرد و سر ستونهای مقرنس تزیین یافته.

طبقه اول ...مشاهده کامل متن در ضلع غربی دارای ایوان است که با چهار ستون و دو نیم ستون متصل به دیوار که همگی مقطع مدور دارند تزیین یافته بدنه ستونها معقلی کاری است, سر ستونها نیز مقرنس هستند.

بنا از قسمت انتهایی ضلع شمالی به حیاطی دیگر راه داشته که اکنون مسدود شده است و در مالکیت دیگری است.اتاق‌های مسکونی اطراف حیاط اندرونی قرار گرفته‌اند و ستون‌های آجری در نمای ایوان‌های این بنای زیبا به کار رفته‌اند. این ستون‌ها دارای سرستون‌های آجری به صورت پله‌ای و مقرنس هستند.این خانه از معدود خانه‌های قاجاریه دارای حمام در شهر کرمانشاه است.

این خانه امروزه به نام خانه رنده کش که آخرین مالک آن می‌باشد، معروف‌تر است.منبع :http://architect6.blogfa.com/post/1http://www2.

kermanshahtamin.ir/web/edarekolkermanshah/aboutprovince/P5/other/o5http://isna.ir/fa/news/93010200186.