اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه گردشگری دالانی
استان:
کرمانشاه
شهرستان:
پاوه

معرفی نامه

یکی از مناطق نمونه گردشگری استان کرمانشاه منطقه سیاحتی تفریحی دالانی میباشد . این منطقه خوش آب و هوا با منابع آبی زیبا و مصفا و مناظر دلنشین و طبیعی همه ساله پذیرای گردشگران میباشد.منطقه سیاحتی تفریحی دالانی از مناطق گرمسیری حاشیه رودخانه سیروان با ارتفاع متوسط ۷۰۰ متراز سطح دریا در پایین دست روستای وراء و در امتداد جاده پاوه مریوان تا گردنه ته ته و کوهستان‌های سردسیر منطقه با ارتفاع متوسط ۲۷۰۰ متراز سطح دریا را شامل می‌شود و با چشم‌اندازی بسیار زیبا و شگفت‌انگیز و تفرجگاه‌های سرسبز و چشمه‌سارهای زیبا چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌سازد.کوهستان دالانی در شمال غرب هورامان قرارگرفته و شهرهای نوسود و نودشه در دامنه آن واقع شده است.

مسیر این جاده یکی از چشم‌اندازهای منحصربه‌فرد و جاذبه‌های توریستی منطقه بویژه در فصل‌های بهار و تابستان به شمار می‌آید. صدای گوش نواز آب چشمه‌ها و رنگ‌های زیبا و چشم نواز گل‌ها و گیاهان که در رقص باد و موسیقی آب، روح آدمی را زنده می‌کند هر رهگذری را مفتون می‌سازد.کوه دالانی حدود ۳۲۰۰ متر ارتفاع دارد و برفراز آن می‌توان بخش‌هایی از خاک کردستان عراق (دشت شهرزور وشهر حلبچه) و شهر مریوان و دریاچه زریبار را مشاهده کرد. گردنه شمشی، گردنه ملاند، گردنه کله برودالا و گردنه ته ته از گردنه‌های معروف و چشم نواز این گذرگاه می‌باشد.

آب شرب و کشاورزی شهرهای نوسود و نودشه ...مشاهده کامل متن و روستاهای اطراف از چشمه‌های دامنه دالانی تامین می‌شود.

وجود این چشمه‌ها از دیربازمنشأ آبادانی و سرسبزی منطقه بوده، چشمه معروف بل از منتهی‌الیه ضلع جنوبی دامنه دالانی بیرون می‌زند و از فاصله چندمتری به رودخانه سیروان می‌ریزد.دالانی پوشیده از گل‌ها و گیاهان بسیار زیبایی است که به گیاهان بهشتی شهرت دارند و در فصل بهار تابلویی زیبا و چشم نواز از آفرینش را به نمایش می‌گذارد که با رایحه‌ای جان افزا، روح و روان آدمی را نوازش می‌دهد. گل‌هایی از گونه‌های شب بو، بوژانه، چنور، سوره هراله، برزه لنگ، کما، لو، سیاه‌لو، ورکه مه‌ر و گیاهان دارویی و خوراکی که هر مسافر و رهگذری را شیفته و دلباخته می‌کند.انواع مارهای سمی و غیرسمی همراه با پستاندارانی از جمله کل، بز، قوچ، میش، خرس، سیاه گوش، گربه وحشی، آهو، روباه معمولی و خرگوش از گونه‌های جانوری این ناحیه به شمار می‌آیند.

وجود پرندگان نادر و زیبایی چون کبک خوشخرام و بلدرچین، ترنم موسیقایی طبیعت در این منطقه را کامل کرده و گویی صدای پرندگان آرامش خاصی به گردشگران و دوستداران طبیعت می‌بخشد. بلبل، کلاغ سیاه، گنجشک خاکی، سینه سرخ، مگس‌گیر، دم جنبانک زرد، پرستو، عقاب، مارخور، بلدرچین، کبوترکوهی و...

از جمله پرندگانی هستند که در دالانی مأوا گرفته‌اند.دالانی را نمی‌توان با زبان و قلم توصیف کرد بلکه باید دید و چشید اگر نمونه‌ای از بهشت برین را بر زمین می‌جویید دالانی، پاره‌ای از آن بهشت موعود است. آب گوارای چشمه‌های زیبا و برکه پرآب بهارانه‌اش یادآور چشمه‌های ذات بهشتی حوض کوثر است که هر بیداردلی را بی‌اختیار در برابر عظمت لایزال الهی به تعظیم و سجود و اقرار به یگانگی و ذات جبروتش وامی دارد.منبع :http://www.

aftabir.com/lifestyle/view/143072http://www.isna.ir/fa/news/92110301893http://www.

ghatreh.com/news/nn18724052.