اطلاعات بیشتر


نام مکان:
سراب مورت
استان:
کرمانشاه
شهرستان:
گیلانغرب

معرفی نامه

سراب مورت در پنج کیلومتری شرق شهرستان گیلان‌غرب و در حاشیه‌ی روستای سراب واقع شده است. نام این محوطه برگرفته از سراب خروشان و بوته‌های مورتی است که اطراف این محوطه‌ی تاریخی روییده‌اند. سراب مورت گیلانغرب یکی از نقاط دیدنی شهرستان و همچنین استان کرمانشاه می‌باشد که وجود چشمه‌های آب و درختچه‌های گیاه نایاب دارویی مورد سبز آن را به عنوان یکی از تفریح گاه‌های استان تبدیل نموده‌است.واژه مورد از کلمه یونانی به معنی رشد ونمو گرفته شده است که در طب سنتی کاربرد اساسی داشته است و از قدیم الایام مورد شناسایی ایرانیان بوده است می‌گویند.

زردتشیان باستان از ریشه درختچه مورد به علت مقدس بودن آن در روشن نمودن آتشکده‌ها استفاده می‌شده است در ضلع جنوبی بوته‌های مورد سراب گیلانغرب آثار یک آتشکده هنوز پابر جا است.حجم زیادی از مایه حیات به همراه بوته‌های مقدس مورت زیبایی و لطافت چشم نوازی به این منطقه بخشیده است. در پیرامون سراب درختچه‌ها و بوته‌های مورت که به صورت خودرو می‌رویند که نام سراب هم برگرفته از این عناصر است. در نزدیکی سراب بقایای برجای مانده از یک کاخ قدیمی که مربوط به دوره اشکانیان است وجود دارد که به کاخ کوشک معروف است.

این کاخ دارای مساحتی معادل 2500 متر و ساختمانی دو طبقه با تالار و دالانهای پیچ در پیچ است که در روزگاران گذشته به عنوان مرکز فرماندهی از آن استفاده می‌شده است. در ...

مشاهده کامل متن این منطقه آثار متعددی مربوط به ادوار اشکانی ، ساسانی ، امویان و قاجاریه کشف شده و منطقه ای است که از نظر گردشگری و توریستی قابلیتهای منحصر به فردی دارد که می‌توان با سرمایه گذاری مطلوب و برنامه ریزیهای خاص آنرا به مکانی ارزشمند و درآمدزا تبدیل نمود.منبع:http://matlaelfajr.ir/?p=231http://isna.ir/fa/news/9012-04343http://www.

yjc.ir/fa/news/2260176https://khatmikhi.wordpress.com/taghttp://chaboksavar.

blogfa.com/.