اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آرامگاه محتشم کاشانی
استان:
اصفهان
شهرستان:
کاشان

معرفی نامه

آدرس : کاشان ، خیابان محتشم ، محله میر نشانهکمال‌الدین علی محتشم کاشانی دارای لقب شمس الشعرای کاشانی، مرثیه سرای مشهور ایرانی در آغاز سده ده هجری و هم دوره با پادشاهی شاه طهماسب صفوی در کاشان چشم به دنیا گشود. بیشتر دوران زندگی خود را در این شهر گذراند و در همین شهر هم در ربیع الاول سال 996 هجری قمری درگذشت.آرامگاه محتشم کاشانی در خیابان محتشم و کوچه باغبان قرار دارد.کمال الدین در آغاز جوانی روی به شاعری آورد و در عصر خود به سرودن اشعاری در قالب‌های گوناگون چون قصیده، غزل، مثنوی و غیره پرداخت.

مقبره محتشم کاشانی مساحتی بالغ بر 80 متر داشته و سنگ مرمرین مزار محتشم در وسط بقعه قرار گرفته است. گنبدی فیروزه ای شکل و کاشیکاری شده به ارتفاع 14 روی بقعه قرار دارد و دور تا دور دیوار بقعه آجری و مقرنس کاشیکاری شده است و ابیات این شاعر ارجمند روی آن نوشته شده است.مردم و اهالی با احترام این شاعر بزرگوار سرمزار او حاضر شده و برای شادی روحش فاتحه می‌خوانند.بر دیوارهای چهار جانب بقعه، هفت بند مراثی محتشم به خط نستعلیق سفید بر زمینه‌ای سرمه‌ای در چهار ردیف روی یکدیگر نوشته و نقاشی شده است.

ازاره دیوارها را با کاشی خشتی پوشش داده‌اند. در خارج مقبره و مقابل صفه نامبرده، ساختمان‌هایی مشتمل بر مسجد و حسینیه و آب‌انباری بزرگ، متصل به یکدیگر، ساخته شده که همگی محفوظ و معمور باقی مانده است.مقبره ..

.مشاهده کامل متن محتشم در خیابان محتشم کاشان واقع و دارای بارگاهی نسبتا باشکوه است. راه رسیدن به آرامگاه از میان کوچه‌های باریک و تنگ می‌گذرد که عبور از آنها با اتومبیل کار نسبتا مشکلی است.از اشعار معروف محتشم کاشانی دوازده بند اوست که به « باز این چه شورش است که در خلق عالم است » مشهور گردیده و زینت بخش تکایا و مجالس سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام میباشد.

منبع :http://harameyar.ir/http://fa.wikipedia.org/http://www.

aliakbargonbad.com/http://sarcheshmefasahat.parsiblog.com/.