اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کوه دالاهو
استان:
کرمانشاه
شهرستان:
ثلاث باباجانی

معرفی نامه

دالاهو واژه‌ای با ریشه کردی می‌باشد که به از ترکیب «دال» و «آهو» تشکیل شده است. دال به معنای عقاب و آهو نیز با زبان پارسی ریشه مشترک دارد، همچنین به تعابیر دیگر دالاهو به معنای لانه عقاب نیز آمده است. دالاهو منطقه‌‌ای جنگلی-کوهستانی (از نوع جنگل‌های زاگرسی) می‌باشد که در نزدیکی شهرستان کرند غرب (استان کرمانشاه) واقع شده است.رشته کوه دالاهو در غرب ایران ودراستان کرمانشاه مابین شهرستان‌های دالاهو، اسلام آباد، سرپل ذهاب و اورامانات و جوانرود قرارگرفته است.

ازکوه‌های بلند این رشته کوه میتوان به کوه نسار با2223 متر ارتفاع در کرندغرب، کوه شوا با 2300 متر ارتفاع در کرندغرب، کوه قلعه قاضی در منطقه گهواره با2200 متر ارتفاع وکوه نوا (کوه نور) به ارتفاع 2450 متر در کرند غرب و کوه دالاهو با حدود 2800 متر ارتفاع در حدفاصل کرند ومنطقه جوانرود اشاره کرد.آب وهوای این رشته کوه در زمستانها سرد وپربرف است وگاهی ارتفاع برف در دالاهو به بیش از 6 متر میرسد، میزان بارندگی دراین رشته کوه بین 600 تا900 میلمتر درنوسان است و همین بارندگی خوب سبب ایجاد رودخانه دایمی وپرآب الوند و تعدادی از سرشاخه‌های رودخانه‌های زمکان وسیروان در منطقه پاوه است.منطقه دالاهو با داشتن مناطق گردشگری و تفریحی چون سراب کرند، سراب شالان یا ریجاب و در زبان محلی ریژاو و سرابهای دیگری ازجمله سراب قلعه زنجیر و سراب رشمینه، و جود آبشار ..

.مشاهده کامل متن زیبای ژالگه در کنار جنگلهای زیبا و بکر بلوط و آثار تاریخی و فرهنگی مهمی چون مجموعه قلعه یزد گرد، مقبره ابودجانه و مسجد عبدالله ابن عمر لقب نگین غرب کشور را به درستی ازآن خود کرده است.در این منطقه زیبا وجود روستاهای شالان، با آب و هوایی دلپذیر در فصل بهار و و جود رودخانه الوند در داخل روستا در کنار سایر روستاهای این منطقه ازجمله روستای حریر و سرخه دیزه پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به منطق گردشگری دارند و ایجاد امکانات مناسب و درخور در کنار اطلاع رسانی درست به این امر کمک شایانی می‌کند. منبع: kermanshah.

irna.irhttp://vazeh.com/n-8949229http://www.salas-pic.

ir/http://fastnews.ir/http://geoclass7.blogfa.com/post-5.

aspx.