اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار ریواژ ( پیران ، ریجاب )
استان:
کرمانشاه
شهرستان:
سرپل ذهاب

معرفی نامه

درکرمانشاه یکی از زیباترین و در عین حال ناشناخته‌ترین آبشارهای ایران قرار دارد که در دامنه‌های زاگرس واقع شده است. “آبشار ریجاب” یکی از بلندترین آبشارهای ایران است که اختلاف ارتفاع آبشار ریجاب در نقطه بالا و پایین طبقه سوم، براساس اندازه گیری GPS نزدیک به ۱۸۰ متر است. این آبشار به آبشار پیران یا ریژاو نیز خوانده میشود.عظمت این آبشار و دیواره‌های دره اطراف آن به گونه ایست که هر بیننده ای را مجذوب و مبهوت می‌کند.

آبشارپیران آبشاری دایمی و عمودی است. زیبایی این آبشار به دلیل صخره‌های رفیع اطراف آن بی نظیر و یا کم نظیر است. این آبشار سه طبقه است که دو طبقه بالایی آن بسیار بلند و طبقه پایینی کوتاه‌تر است و طبقه سوم آبشار در زیر درختان قرار گرفته است و از بالا دیده نمی‌شود.آبشار ریجاب آبشاری سه طبقه است که دو طبقه بالایی آن بسیار بلند و طبقه پایینی کوتاه‌تر است.

طبقه سوم آبشار ریجاب در زیر درختان قرار گرفته و از بالا دیده نمی‌شود.ارتفاع بلند و دیوارمانند صخره‌ها صعود از آبشار را غیرممکن کرده است و از جمله جاذبه‌های آن، فرود کوهنوردان از بالای صخره و ارتفاعات آبشار به پایین است.اگر معیار ارتفاع آبشار را محل فرود اولیه آب در نظر بگیریم نقطه پایانی این آبشار در انتهای طبقه دوم آن است که با کم کردن ارتفاع طبقه سوم که حدود ۲۰ متر است و ۱۰ متر اختلاف ارتفاع بالای آبشار با محل جاری ..

.مشاهده کامل متن شده آب، می‌توان گفت که ارتفاع آبشار ریجاب چیزی در حدود ۱۵۰ متر است.بر این اساس “آبشار ریجاب” یکی از چند آبشار بلند ایران و شاید بلندترین آبشار ایران است.در کنار آبشار بلند پیران، چندین آبشار زیبای دیگر وجود دارد، همچنین جنگلهای انبوه و متراکم درختان بلند و زیبای چنار، تبریزی و گردو، چشم اندازهای بسیار زیبا، زمینه‌های مساعدی برای گذران اوقات فراغت فراهم کرده اند.

مسیر دسترسی به آبشار:برای دیدن آبشار پیران از دو مسیر میتوان استفاده نمود. مسیری که به پای آبشار منتهی می‌شود از شمال شهر سر پل ذهاب به سمت روستای پیران رفته و با دور زدن این روستا به پارکینگی در شرق آن ختم می‌شود. از این نقطه تا پای آبشار هم مسافتی در حدود ۱۵۰۰ متر را باید با پای پیاده طی کرد که در حال حاضر حدود دو سوم از آن به صورت سنگفرش مناسبی بهسازی شده است.مسیر دیگر از منطقه ریجاب گذشته و در کنار روستای ژالگه به بالای صخره‌های مشرف بر آبشار ختم میش ود.

موقعیت مکانی این نقطه به گونه ایست که منظره و نمایی بسیار زیبا از آبشار را از روبروی آن به نمایش می‌گذارد.پایین آبشار پیران، روستای پیران و دره سرسبز و بسیار زیبای پیران قرار گرفته است که سرسبزی آن از آب این آبشار که از منطقه ریجاب می‌آید منشامی گیرد. طراوت و باغ‌های انجیر، زرد آلو و انار در این منطقه بهشتی دیگر را برای انسان ترسیم می‌کند که ساعت‌ها دیدگان هر بیننده ای را خیره می‌کند.عبور نهر آب از میان کوچه‌های روستا همراه با درختان قدیمی چنار، تبریزی و گردو که روستا را در برگرفته اند، جلوه جذابی به روستا بخشیده است.

منبع :http://www.rejawnews.ir/http://danakhabar.com/fa/news/http://www.

rejawnews.ir/http://www.negahmedia.ir/.