اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مقبره سید عبیدالله کوسه هجیج
استان:
کرمانشاه
شهرستان:
پاوه

معرفی نامه

مقبره سید عبیدالله معرف به کوسه‌ی هجیج در روستای هجیج شهرستان پاوه قرار دارد و یکی از اماکن زیارتی استان کرمانشاه است که هر ساله هزاران نفر از مناطق کردنشین غرب کشور به زیارتش می‌روند.براساس شواهد تاریخی، "سیدعبیدالله" فرزند امام موسی کاظم (ع) بوده که بعدها در نظر مردم روستای هجیج به "کوسه هجیج" مشهور می‌شود و همچنین در اصطلاح محلی به ایشان "پیر" یا "امامزاده" نیز گویند.سید عبیدالله مشهور به کوسه هجیج فرزند امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) است که در سال 172 هجری قمری در شهر بغداد متولد شد. همچنین در اسناد آمده است که "سیدعبیدالله" محاسن نداشته و به همین مناسبت او را "کوسه" گفته اند.

در کتاب "بحارلانساب" که درباره نوادگان و اولاد حضرت محمد(ص) تالیف شده است، آمده که "سید عبیدالله" در سال 172 هجری قمری در زمان خلافت هارون الرشید عباسی از مادری رومی در بغداد به دنیا می‌آید، که بعد به خاطر انتساب به مادرش به وی سلطان سیدعبیدالله نیز گفته می‌شد.پس از فوت امام موسی کاظم (ع)؛ پدر بزرگوارش در زندان هارون فرزندان امام موسی(ع)، "سید عبیدالله" توسط فروانروایان عباسی به مناطق دور افتاده تبعید می‌شود.از سویی دیگر "سید اسماعیل" دیگر فرزند این امام همام به منطقه اورامان در کردستان مهاجرت می‌کند و مقبره اش در پایین دست روستای "اسپریز" در حدود 15 کیلومتری روستای هجیج واقع شده است.بنا .

..مشاهده کامل متن به روایات تاریخی، سید عبیدالله که در زمان حکومت هارون الرشید می‌زیست به علت اختناق حاکم بر فضای بغداد از این شهر مهاجرت کرد و برای تبلیغ و گسترش دین اسلام راهی ایران شد. به گفته اهالی روستای هجیج، سید عبیدالله به کمک اصحاب خود مسجدی را در کنار رودخانه سیروان و دامنه کوههای اورامان بنا می‌کند که تا به امروز محل عبادت و راز و نیاز ساکنان این منطقه مرزی است.

سید عبیدالله پس از 28 سال زندگی پربرکت دارفانی را وداع می‌گوید و بنا به وصیت خود در روستای هجیج به خاک سپرده می‌شود. گفتنی است با وجود کوهستانی بودن منطقه و سخت گذر بودن راه روستای هجیج، در ایام مختلف سال زائرانی از نقاط کشور برای زیارت مقبره این بزرگوار به روستای هجیج می‌آیند. معماری خاص و مثال زدنی و طبیعت کم نظیر این روستا همه ساله بسیاری از گردشگران را به کوسه هجیج فرا می‌خواند.در سال‌های اخیر بنای امامزاده عبیدا.

.. به صورت چهار طاقی آجری مرمت شده اما در گذشته مقبره این امامزاده بنایی سنگی بود.منبعhttp://www.

mehrnews.com/http://www.negahmedia.ir/media/show_video/7501http://komalia.

blogfa.com/http://www.mashreghnews.ir/http://ravansar89.

blogfa.com/post-423.aspx.