اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار کمر دوغ
استان:
کهگیلویه و بویراحمد
شهرستان:
کهگیلویه

معرفی نامه

آبشار کمردوغ در قلعه رئیسی مرکز بخش چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه در زمره زیبایی‌های طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می‌‌رود . اما برای گردشگران ناشناخته مانده است . این آبشار زیبا و دیدنی که نزدیک به ۱۰۰ متر ارتفاع و بیش از ۶۰ متر عرض دارد در ۱۰ کیلومتری قلعه رئیسی مرکز این بخش واقع شده است . برای رفتن به چاروسا باید جاده‌‌های پرپیچ و خم کوهستانی را از میان جنگل‌های بلوط در شمال شهر دهدشت به طول ۷۰ کیلومتر طی کرد .

مشایعت کننده مسافران در این مسیر ، چشم انداز هاى زیباى طبیعى اما پر از گردنه است که اگر مسافرت از این مسیر براى اولین بار باشد شاید که مسافر به وحشت افتد . بخش چاروسا پنج دهستان و ۳۴۴روستا با جمعیتى حدود ۶۵ هزار نفر دارد که اغلب روستا‌ها به صورت پراکنده و دور از هم قرار دارند . وجود امامزادگان سید محمود و میر سالار که از نوادگان امام هشتم هستند در نزدیکى این آبشار هر ساله تعداد زیادى زائر را به این منطقه فرامى خواند و ارزش این اثر طبیعى را چند برابر کرده است.این آبشار در تمام فصل سال داراى آب است ، ارتعاشات بلور هاى زرین و معلق آب آن در بلندا ، رنگین کمان هفت رنگ را بطور واضح به تصویر کشیده است .

به گفته اهالى با اندک توجهى سازمان گردشگرى و میراث فرهنگى قطعا این منطقه مى تواند به یکى از جالب‌ترین مناطق جذب گردشگرى تبدیل شود . خاکى بودن راه سبب شده تا ...

مشاهده کامل متن آبشار کمردوغ با آن همه زیبایى گمنام بماند .این آبشار از ضلع شرقى کوه هاى قلعه رئیسى با ترکیب چشمه هاى متعدد سر چشمه مى گیرد و در طول سال آب زلال ، شیرین و خنک از آن جارى است . روستاى کمردوغ در نزدیکى این آبشار قرار دارد و به این دلیل کمر دوغ نامیده شده که رنگ صخره هاى آن سپید و شبیه به دوغ است . بخش چاروسا در ۲۳۰ کیلومترى شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است .

منبع :sredena.com/www.irancities.irhttp://kvb.

ir/1392/02.