اطلاعات بیشتر


نام مکان:
حمام شرقی
استان:
کهگیلویه و بویراحمد
شهرستان:
کهگیلویه

معرفی نامه

آدرس : حمام شرقی (حمام ارگ) در ضلع شرقی بافت تاریخی دهدشت و به فاصله ۵۰ متری از حمام محمد و ۱۰۰ متری از امامزاده معصوم واقع شده است.در داخل بافت تاریخی دهدشت، چهار گرمابه تاریخی قرار دارد که معروف‌ترین و شاخص‌ترین آنها، گرمابه ضلع شرقی است. این بنا تنها اثری است که در ساخت آن آجر به کار رفته، زیرا در ساخت دیگر بناها و آثار این بافت از سنگ و گچ استفاده شده است. حمام شرقی (حمام ارگ) در ضلع شرقی بافت تاریخی دهدشت و به فاصله 50 متری از حمام محمد و 100 متری از امامزاده معصوم واقع شده است.

این بنای دوره اسلامی، در شهر تاریخی دهدشت و احتمالاً در دوره صفویه ساخته شده است. این بنا یک بنای عام‌المنفعه و کاربرد بهداشتی داشته است. ابعاد این بنا 60/22 ×60/29 متر است. در ضلع شمال غرب ورودی بنا ساخته شده است.

بنا همچون سایر حمام‌ها از گرم‌خانه و رختکن تشکیل شده است. رختکن شامل محوطه‌ای مستطیل‌شکل که از سه حوض فواره‌ای بسیار زیبا تشکیل شده است. کف این بخش با سنگ‌های بزرگ پوشانده شده و بدنه و کف حوض‌ها با ساروج اندوده شده است. آب از طریق لوله‌های تمپوشه‌ای وارد این بخش و حوض‌های آن می‌شد.

دور تا دور حوض وسط، فضاهایی برای رختکن و گذاشتن البسه تعبیه شده بود. بعد از عبور از رختکن با راهروی دیگر وارد فضای گرم‌خانه می‌شویم . این فضا از تعدادی حوض به علاوه فضایی مستطیل شکل در وسط حمام تشکیل شده است. این .

..مشاهده کامل متن بنای تاریخی که به شدت تخریب شده، از سوی سازمان میراث فرهنگی در حال مرمت است. حمام ضلع شرقی 700 متر مربع مساحت دارد.

این بنا در سال 1379 با شماره 3566 در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.منبع :http://www.ichto.ir/Default.

aspx?tabid=477http://yasouj.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=11888.