اطلاعات بیشتر


نام مکان:
سد کوثر
استان:
کهگیلویه و بویراحمد
شهرستان:
گچساران

معرفی نامه

سد مخزنی کوثر در استان زیبا وچهارفصل کهگیلویه وبویراحمد در فاصلۀ ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر دوگنبدان شهرستان گچساران در محل تنگ دوک بر روی رودخانه خیرآباد احداث شده است.رودخانه خیر آباد ازدو شاخه شاه بهرام و دهدشت(سیدآباد)تشکیل شده که آب آنها از رشته کوههای زاگرس در مناطق طسوج ، دشت راق ، دیلگان وچشمه بلقیس چرام سرچشمه می‌گیرد. سد کوثر یک سد مخزنی چند منظوره است که برای تأمین آب شرب و صنعتی شهرها و بنادر حاشیه خلیج فارس ساخته شده است. در حال حاضر با خط لوله ای به طول ۷۶۳ کیلومتر ، بخش هایی از ۵ استان کهگیلویه وبویراحمد ، خوزستان ، بوشهر ، فارس وهرمزگان در مجموع شامل ۷ شهر بزرگ ، یازده شهر کوچک ، سی وشش شهرک و چهل وهفت دهستان با بیش از ۱۲۰۰ روستا را در بر می‌گیرد ، همچنین، شهرهای گچساران ، بهبهان ، زیدون ، دیلم ، گناوه ، بوشهر ، کنگان ، جزیرۀ خارک ، لامرد ، خورموج ، بندر لنگه و روستاهای مسیر را تأمین آب می‌نماید، در طول مسیر خط لولۀ مذکور تأسیسات وصنایع مهم و استراتژیک مانند نیروگاه هسته ای بوشهر ، جزیرۀ خارک ، پالایشگاه گاز ولیعصر کنگان ، پارس جنوبی و….

از این طرح بزرگ آبرسانی استفاده می‌نمایند.بر حوزه آبریز رود خانه‌های شاه بهرام و خیر آباد به مساحت ۲۴۲۹ کیلومتر مربع می‌باشد، ارتفاع متوسط بارندگی ۶۳۸ میلیمتر در سال و میزان تبخیر سالیانه از سطح آزاد آب ۲۳۴۶ میلیمتر بر آورد ...

مشاهده کامل متن گردیده است، متوسط دراز مدت جریان سالانه در محل سد ۵۴/۲۱ متر مکعب در ثانیه می‌باشد. (۶۸۰ میلیون متر مکعب )محل سد در تنگه بسیار باریکی است و عرض تنگه در کف در تراز 500 حدود 10 متر و تکیه‌گاه‌های سد تا تراز 575 متر دارای شیب بسیار تند 80 درجه است که هرگونه عملیات اجرایی را در قسمت زیرین تکیه‌گاه بسیار مشکل و پرهزینه می‌ساخت.دریاچه مزبور قابلیت آن را دارد که به یکی از زیباترین گردشگاههای جنوب کشور تبدیل شود .این دریاچه قابلیت قایق سواری که یکی از ورزشها وتفریحات سالم ومفرح وهمچنین قابلیت پرورش ماهی وماهیگیری را دارد .

منبع :http://kosardam.ir/http://www.shorakb.ir/Default.

aspx?tabid=1031&galleryType=SlideShow&ItemID=3490.