اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه موگرمون
استان:
کهگیلویه و بویراحمد
شهرستان:
لنده

معرفی نامه

در فاصله 5 کیلومتری ضلع شرقی شهرستان لنده منطقه ای زیبا و بکر واقع شده که موگرمون نام دارد و شامل روستاهای بنه علیاری(ده غندی)، دشت ناصری(قنبری)، راوک(علی برات)، نهضت، تل قلعه(ده تل)، گرداب سفلی و علیا، وحدت(گلال)، مله قاشکمری، مله آبگاوان، مورجن، ده نسه و دلکون است.موگرمون که همزبان با شهرستان شدن لنده به بخش موگرمون ارتقاء یافت از ترکیب دو دهستان وحدت آباد و دهستان شیتاب به مرکزیت روستای شیتاب تشکیل شده است..موگرمون» که به بهشت گمشده شهرت دارد همچون نگینی در شهرستان لنده و به تبع آن استان کهگیلویه و بویراحمد می‌درخشد و دارای جاذبه گردشگری و تفریحی مثل رودخانه جن بوده که با داشتن طبیعتی با درختان بسیار زیبا و آب زلالی که از دل کوه می‌جوشد تفرجگاه زیبا و دل‌نشینی را برای گردشگران به وجود آورده است.

طوایف غندی-تاماولی و(تامحب علی) و قنبری که هر سه از ایل بزرگ طیبی می‌باشند در این منطقه ساکن هستند.موگرمون که به بهشت گمشده شهرت دارد همچون نگینی در شهرستان لنده می‌درخشدو دارای جاذبه گردشگری و تفریحی مثل رودخانه جن می‌باشدکه طبیعتی با درختان بسیار زیبا و آب زلالی که از دل کوه می‌جوشد.تفرجگاه زیبا و دل نشینی را برای گردشگران بوجود آورده است. در کنار این رودخانه شالیزارهای برنج، درخت‌های طبیعی مورد که به شکل منظمی اطراف رودخانه را فرا گرفته، باغات و درختان طبیعی و بکر اطراف رودخانه .

..مشاهده کامل متن جلوه خاصی به این منطقه داده است.همچنین وجود چندین طرح ماهی که به دلیل کیفیت و مرغوبیت ماهی(قزل آلا) از صادرکنندگان مهم ماهی به دیگر شهرهای استان و استان‌های همجوار می‌باشد.

کوه سیاه که بعنوان ییلاق مردم این منطقه می‌باشددارای تنوع زیست محیطی فراوانی است. و درختان ثمری زیادی از جمله تندروک، محلو، موسیر،بلوط، بنه، انجیر،کاسنی، کارده،کرفس،دودوبره، گیاه معطر چویل،جاشیر و...

در انجا می‌رویند. و زیستگاه جانورانی چون خرس ،پلنگ ، گراز،خرگوش، سنجاب ایرانی، جوجه تیغی و تعداد اندکی بز کوهی و انواع پرندگان نغمه سرا چون کبک و تیهو و انواع دارکوب و بلبل می‌باشد. که داشتن این ویژگی‌ها این منطقه را منحصر بفرد کرده است.از دیگر پتانسیل‌های این کوه که ارتفاع آن را 3200 متر تخمین زده اند وجود جاده مناسب و چاههای نفتی بسیاری است که سالهای زیادی است مد نظر وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

به هر حال اگر گذرتان به استان کهگیلویه و بویر احمد و شهرستان لنده افتاد حتما سری به موگرمون بزنید مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد .منبع :http://www.farsnews.com/newstext.

php?nn=13930103000316http://mogarmoon.blogfa.com/baroon2.parsiblog.

com/Posts/12.