اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل پاتاوه
استان:
کهگیلویه و بویراحمد
شهرستان:
دنا

معرفی نامه

پل تاریخی پاتاوه در شهرستان دنا در 15 کیلومتری کوه دنا در بویر احمد سفلی قراردارد, این پل از دوران صفویه به یادگار مانده است. این منطقه به دلیل ویژگى هاى اقلیمى و جغرافیایى، یکى از راه هاى اصلى تیسفون ،استخر و شوش ، بهبهان و اصفهان بوده که کاروانیان از آن عبور مى کرده اند.شهر پاتاوه مرکز بخش پاتاوه در شهرستان دنا استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده که فاصله آن تا مرکز استان 45 کیلومتراست .مجموعه پل‌های تاریخی پاتاوه شامل پنج پل تاریخی است و قدیمی‌ترین پلی که از مجموعه پل‌های تاریخی پاتاوه باقی مانده پل تخت شاه نشین بوده که به دوره ساسانی برمی‌گردد،از مشخصات ویژه این پل وجود علائم و نشانه‌های سنگ‌تراشی بر روی سنگ‌های تزئینی این پل است.

یکی از بزرگترین این پلها که آثار آن بهتر باقی مانده، در میان سه پل جنوبی گردنه خرسان قرار دارد. اتاقها، پایه‌ها و ملزومات دیگر آن مانند آثار دهدشت است و به دوران صفویه مربوط می‌باشد.در اواخر دهه 70 کار مرمت و احیاء مجدد مجموعه پل‌ها شروع شد و پل بزرگ دوره صفویه تقریبا به صورت کامل بازسازی شده است.این اثر در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۵۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع:http://www7.kb.irna.ir/fa/Photo/2716915http://hyperclubz.

com/Main/Club.aspx?qClub=golestan&qCat=home-entertainment-gr6&qId=24805http://besharnews.ir/Pages/News-1325.aspxhttp://www.

mehrnews.com/.