اطلاعات بیشتر


نام مکان:
موزه یاسوج
استان:
کهگیلویه و بویراحمد
شهرستان:
بویراحمد

معرفی نامه

موزه یاسوج با مساحت 150 متر مربع در ۲۸ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۲ افتتاح شد.این موزه در طبقه دوم اداره کل میراث فرهنگی، صنایع ‏دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.‏ موزه یاسوج از یک بخش باستان شناسی تشکیل شده است و اشیای به نمایش ‏درآمده در آن عمدتاً در کاوش‌های باستانی شناختی به دست آمده‌اند.این آثار در برگیرنده سه دوره باستان شناسی پیش از تاریخ، ‏دوره‌های تاریخی و دوره‌های اسلامی است که اشیاء دوره پیش از تاریخ شامل برخی از ابزارهای سنگی شامل تیغه‌ها و ریز ‏تیغه‌ها است و بخش دیگر یافته هایی است که در کاوش‌های باستان شناسی در ‏گورستان لما به دست آمده‌اند که قدمت این اشیاء با توجه به مطالعات اولیه به ‏نیمه دوم هزاره دوم و هزاره اول قبل از میلاد می‌رسد.

‏ این اشیاء در یک نگاه کلی به سه دسته اشیاء سفالی ، فلزی و سنگی تقسیم می‌‏شوند . ‏ اشیای فلزی شامل انواع ظرف فلزی کاسه، ابزار آلات جنگی مانند مهره‌ها ،جام و گلدان ، ابزارهای جنگی مانند ‏خنجر ، شمشیر و پیکان ، گوشوراه‌ها ، حلقه‌ها و ‏النگوها و برخی اشیاء مانند درفش و سوزن که در زندگی روزمره کاربرد دارند . ‏ اشیاء سنگی نیز شامل ظرف سنگی و برخی مهر‌ه‌های تزئینی از سنگ عقیق است‏‏. ‏ اشیای دوره تاریخی نیز بیشتر شامل سکه‌های دوره ساسانی متلق به ‏پادشاهانی نظیر خسرو دوم ، سکه‌های دوره المایی و چند مهره از دوره ‏ساسانی است.

...مشاهده کامل متن ‏ در بین اشیاء به نمایش درآمده این دوره ، قطعه ای از نقش برجسته شاپور اول ‏ساسانی که بر روی سنگ حفاری شده است جلوه خاصی به این موزه بخشیده ‏است.

‏ اشیاء دوره اسلامی هم شامل گروهی از سکه‌های اوایل اسلام ، سکه‌های ‏صفوی و قاجاری ، ظروف چینی آبی سفید و اشیایی نظیر خنجر و باروت دان است . ‏ سنگ‌های قیمتی یا احجار کریمه از دیگر اشیاء موزه هستند که جنبه ‏های تزیینی و یا مذهبی آن در نزد ایرانیان باستان متصور است . ‏ در این موزه که آثار آن همگی در استان کهگیلویه و بویراحمد کشف شده ، 270 ‏شیء از دوره‌های مختلف به نمایش گذاشته شده است.منبع:http://www.

farsnews.com/newstext.php?nn=8601020016http://bidshahi.blogfa.

com/post-38.aspxhttp://www.negahmedia.ir/media/show_podcast/50578.