اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار نِوِل
استان:
کهگیلویه و بویراحمد
شهرستان:
دنا

معرفی نامه

رشته کوه زاگرس مانند بیشتر کوه‌های بزرگ جهان از لایه‌های رسوبات دریایی میلیون‌ها سال پیش پدید آمده و بیشتر این رسوبات از جنس آهک هستند . از آنجا که رسوبات آهکی در برابر جریان آب دچار فرسایش و انحلال می‌شوند بارش فراوان برف و باران در زاگرس و دنا زمینه را برای پدید آمدن غارهای آهکی فراهم کرده است. غار نول در تنگه نول در زیر یال کوهی بنام چال چویلی قرار دارد. این غار آهکی دارای تالار بزرگ ، چند راهرو و چکنده‌ها و چکیده‌های بسیاری است.

این غار در کوه گل در ۲۰ کیلومترى سى‌سخت واقع شده است. غار نول با ۸۰ متر طول داراى چند تالار پلکانى و انشعابات مختلف و از لحاظ بررسى‌هاى زمین‌شناسى حائز اهمیت است. ارتفاع دهانه غار ۳ متر است که در برخى نقاط درون غار تا ۲۰ متر تغییر مى‌کند. سقف و بدنه غار از سنگ‌هاى آهکى اسمارى و قندیل‌هاى زیبایى پوشیده شده و قطرات آب از این قندیل‌ها و سقف غار چکه مى‌کند.

در عمق غار چند چشمه وجود دارد که آب زلال و خنکى از آنها جارى است.ورودی غار حدود 5/4 در 3متر می‌باشد که به راحتی می‌توان وارد آن شد ولی چند متری که وارد میشوید ورودی تنگ می‌شود که بناچار باید سینه خیز وارد شوید و بعد از این سینه خیز رفتن به پرتگاهی نزدیک می‌شوید که باید با احتیاط از سمت چپ که خیس و لیز می‌باشد عبور کرد.در مسیر با چکنده‌های بسیاری مواجه می‌شوید که خود یک دنیا زیبایی را به همراه دارند.بعد .

..مشاهده کامل متن از طی مسیری باید برای کشف بخشهای دیگر غار باید با طناب به به دالانهای پایین رفت . کمی قبل از انتهای غار می‌توان به دالان پایینی غار رفت که در همان پایین چشمه ای با آب بسیار سرد قرار دارد و در جهت مخالف ورودی غار جریان دارد و این نشاندهنده طولانی‌تر بودن غار می‌باشد.

منبع:http://mohammadmoosavi.persianblog.ir/http://www.negahmedia.

ir/http://www.irancaves.com/.